Wczoraj (28 października) w Przesiece odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwszą siedzibę Sudeckiej Grupy GOPR. Aktualnie w budynku przy ul. Karkonoskiej mieści się siedziba OSP Przesieka.
Budynek remizy w Przesiece powstał w 1930 roku, a jego budowa została sfinansowana przez gminę. Mieściły się w nim biura władz wiejskich i mieszkanie dla naczelnika wsi. Swoją siedzibę miała też tzw. Kolumna Sanitarna działająca w ramach Czerwonego Krzyża oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Gdy 15 grudnia 1952 roku w schronisku Samotnia doszło do powołania Sudeckiej Grupy GOPR zdecydowano, że to właśnie obiekt w Przesiece będzie jego pierwszą bazą. W tym okresie GOPR liczył 17 ratowników, dysponujących głównie poniemieckim sprzętem. Pierwszym prezesem GOPR był Tadeusz Steć, a naczelnikiem Tadeusz Mucha – Zborowski. Po niespełna roku ratownicy górscy wyprowadzili się z Przesieki do Cieplic, a potem do Jeleniej Góry.
Odsłonięcie tablicy, którego inicjatorem był nasz kolega Mariusz Czerski jest jednym z wielu akcentów tegorocznych obchodów 70-lecia Grupy Karkonoskiej GOPR – mówi prezes Grupy Karkonoskiej GOPR Mirosław Górecki. - W ramach ogłoszonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego roku ratownictwa górskiego organizowanych jest szereg prelekcji, wystaw, spotkań, dni otwartych. Bardzo ważne jest aby upamiętniać takie miejsca, bo ratownicy odchodzą, pewne rzeczy się zacierają i o tej niespełna rocznej bytności nas w tym miejscu nie wszyscy pamiętają.
Odsłonięcie tej tablicy jest jednym z elementów, które podniosą prestiż Przesieki – dodaje wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata. - Myślę, że wiele takich podobnych skarbów jest tu ukrytych. GOPR zostanie też upamiętniony w naszej gminie poprzez nazwanie jego imieniem ronda w Miłkowie.