W zajęciach brała udział międzypokoleniowa grupa z realizowanego w poprzednim sezonie projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie oraz Klub Seniora „Młodzi Duchem”. W ramach warsztatów artystycznych, dzieci oraz dorośli wykonywali naszyjniki z pomponów, zaś najmłodsi rysowali rośliny charakterystyczne dla naszego regionu. W dalszej części na scenie w Parku Norweskim starsi oraz młodzi uczyli się pod okiem Agaty Szmigrodzkiej podstawowych kroków jednego z kanonu polskich tańców narodowych – oberka.
|
- Projektem pn. „Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu” kontynuujemy działania z poprzedniego projektu „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie” - mówi Agata Galas – Dudek z Przystani Twórczej . - Tym razem grupa dzieci w wieku 6 – 14 lat, wraz z seniorami z Klubu Seniora poznaje tradycyjne tańce polskie: mazury, kujawiaki, czy też polonezy, przechodząc od warsztatów tanecznych poprzez mazury w literaturze (np. poezji) do historycznych wątków związanych z odzyskaniem niepodległości po I wojnie światowej, wykorzystując takie utwory, jak Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” czy wiersz „Mazurek Szopena” Władysława Broniewskiego. Zorganizujemy między innymi: prelekcje, warsztaty kulinarne, muzyczne, taneczne, artystyczne konkurs plastyczny (z wernisażem wystawy, wieczorem poetyckim i koncertem) oraz finałową imprezę łączącą taniec ze śpiewem i poezją.
Impreza dofinansowana jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.