Dalszą część poprowadził Janusz Jeremen, będący jednym z redaktorów publikacji. Dla lepszego zrozumienia techniki w jakiej były wykonywane zdjęcia, zawarte w publikacji, pokrótce przedstawił historię fotografii jako medium. Następnie odbyła się dyskusyjna panelowa pt. „Ewolucja i standaryzacja nazw obiektów fizjograficznych w Karkonoszach”. Prowadzący, nawiązując do wydarzeń powojennego nadawania polskich nazw na ziemiach zachodnich (odzyskanych), wspomniał o pracach Komisji Nazewnictwa Sudetów, zasadach, którymi się kierowała, a także o problemach jakie napotykała wyznaczając nowe nazwy.
Podczas dyskusji poruszono również zagadnienia związane ze sposobami tłumaczenia nazw np.: czy pisząc o wydarzeniach z przed II wojny światowej, używać oryginalnych i obowiązujących w tamtym czasie nazw niemieckojęzycznych, czy też dla lepszego usytuowania przez polskiego czytelnika, gdzie dane wydarzenie miało miejsce stosować jednak polskie nazewnictwo. Obecnie nie ma jednego, obowiązującego w tym zakresie standardu i każdy autor sam decyduje jaką zasadę będzie się kierował.
Muzeum przygotowało też dla uczestników spotkania bardzo miło niespodziankę - rozlosowano wśród przybyłych trzy egzemplarze prezentowanej książki.
Po spotkania można też było obejrzeć oryginalne ręcznie kolorowane diapozytywy, których odbitki znajdują się w publikacji oraz kupić książkę w cenie promocyjnej.
„Szklarska Poręba na dawnej fotografii” to książka prezentującą ponad 160 fotografii (od końca XIX do połowy XX). Są to obrazy samej miejscowości jak i Karkonoszy, okolic Szklarskiej Poręby. Niemal wszystkie pochodzą ze zbiorów muzeum, kilka z kolekcji prywatnych. Jak zaznacza wydawca (Muzeum Karkonoskie) w znacznej części prezentowane zdjęcia nie były dotychczas nigdzie publikowane.