Nie wymieniamy wszystkich niecodziennych aktorów, którzy w imię szlachetnego celu – budowy windy w Teatrze Jeleniogórskim, wejdą na scenę, aby przeżyć swoją teatralną przygodę. Przed premierą mieli tylko dwie próby!
Były dość mordercze: trwały po kilka godzin i kończyły się późną nocą. Ale aktorzy dawali z siebie wszystko. – Naprawdę wkładają w to dużo serca – mówi Jacek Paruszyński, aktor Teatru Jeleniogórskiego, który podjął się realizacji i reżyserii tego przedsięwzięcia. On także jest autorem opracowania tekstu Fredry i adaptacji scenicznej.
Zza kurtyny wyjdą nie tylko samorządowcy, lecz także niepełnosprawni, dla których cel spektaklu jest najważniejszy: winda w Teatrze Jeleniogórskim umożliwi aktywne korzystanie z placówki tysiącom osób, dla których inny sposób dostępu na widownię jest bardzo utrudniony.
A sami aktorzy? – Mieliśmy bardzo mało czasu i są kłopoty z opanowaniem trudnego, staropolskiego tekstu, dlatego musimy wspomagać się kartkami – mówi poseł Marcin Zawiła. Dr Henryk Gradkowski, rektor Kolegium Karkonoskiego, nie poddał się i większość kwestii mówi z pamięci.
A wszystko dzieje się jak podczas prawdziwego przedstawienia. "Rządzi” inspicjent, pani Grażyna, która pomaga Jackowi Paruszyńskiemu. Jest normalna charakteryzacja, peruki i doklejane wąsy. Szczęśliwi są Marcin Zawiła, Ryszard Grek i Wojciech Kapałczyński, bo mają naturalny zarost. Są też kostiumy. Tu w uprzywilejowanej roli jest ksiądz Józef Stec, proboszcz parafii Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic. Gra księdza w swoim – jak mówi – służbowym stroju, czyli sutannie.
Role są obsadzone potrójnie. Aktorzy zręcznie wymieniają się nimi tak, że nie razi to widza. Spektaklowi przygrywają kameraliści z Filharmonii Dolnośląskiej, a w rolę „ciurów” wcielili się młodzi ludzie z pracowni teatralnej Osiedlowego Domu Kultury. Całość zaczyna menuet z Eine Kleine Nachtmusik Mozarta oraz… pianie koguta. Motywem przewodnim jest odgłos windy. Takie symboliczne przesłanie idei tego niecodziennego spektaklu. Są jeszcze nieliczne bilety do kupienia za co najmniej 20 złotych w kasie Teatru Jeleniogórskiego. Pomysłodawcą spektaklu jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Próby, które trwały do późnych godzin nocnych, śledził z widowni prezes KSON Stanisław Schubert.