Spółka wystawiała paragony fiskalne i dokumenty w systemie TAX FREE na osoby, które w tym czasie nie przebywały w Polsce. Nieprawidłowości dotyczyły sprzedaży części do pojazdów mechanicznych. Kontrola celno-skarbowa przeprowadzona przez pracowników Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu objęła paragony fiskalne sprzedaży towarów osobom, które nie mają stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej oraz dokumenty wystawione przez sprzedawców potwierdzające zakup towarów przez podróżnych. Analiza dokumentacji przekazanej przez spółkę oraz informacji z systemów teleinformatycznych wykazała naruszenie zasad stosowania procedury TAX FREE - w momencie wystawienia paragonu fiskalnego podróżny, którego dane personalne zostały wyszczególnione na danym dokumencie TAX FREE, nie przebywał na terytorium Polski, a tym samym nie był faktycznym nabywcą towarów, odstęp czasu pomiędzy godziną przekroczenia granicy, a godziną wystawienia paragonu fiskalnego wskazywał, że nie było możliwe, by podróżny mógł w tym czasie przemieścić się, z miejsca punktu granicznego do miejsca prowadzenia sprzedaży, podróżny przebywał na terytorium RP w dniu wystawienia paragonu fiskalnego lub w dniu zwrotu podatku, ale poza godzinami otwarcia punktów sprzedaży.
Analiza dokumentów wykazała również, że poszczególne osoby wielokrotnie nabywały towary w punktach sprzedaży na znaczne kwoty. Rodzaj zakupionych towarów oraz ich ilość budziły wątpliwości w kwestii nabyć towarów na własne potrzeby, a część paragonów została wygenerowana w bliskich odstępach czasu - nawet seriami w odstępach kilku minut. Towary wymienione w dokumentach TAX FREE rzeczywiście opuściły terytorium Polski, jednak nie zostały one zakupione przez faktycznych nabywców.
Czym jest TAX FREE? To możliwość uzyskania zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie towarów w Polsce przez podróżnego, który nie ma stałego miejsca zamieszkania w UE. Zwrot może nastąpić w przypadku podróżnego, który: kupił w Polsce towary o wartości powyżej 200 zł, otrzymał paragon z kasy rejestrującej i dokument TAX FREE, wywiózł towar w stanie nienaruszonym poza UE i uzyskał potwierdzenie tego faktu przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.