Przypomnijmy, pierwotnie zakładano, że zabytkowa część teatru, jak i przybudówka (dekoratornia) miały być Międzynarodowym Centrum Edukacyjnym, natomiast według nowej koncepcji główny budynek będzie przeznaczony wyłącznie dla potrzeb kulturalnych, a przybudówka będzie spełniała część magazynową i administracyjną. W związku ze zmianami, całe zadanie podzielono na dwa etapy: pierwszy dotyczy zabytkowej części teatru, a na drugi etap placówka będzie ubiegać się o nowe środki.
Pierwszy etap ma kosztować do 20 milionów złotych, z czego ok. 15 milionów to środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Problem w tym, że przyznane dofinansowanie nie jest bezterminowe – prace mają się zakończyć do 21 grudnia 2018 roku! Otwarcie ofert nastąpiło w dniu sesji budżetowej Rady Miejskiej Jeleniej Góry (17.01) i jak się okazało, zgłosiły się dwie firmy, które zaproponowały znacznie wyższą kwotę, niż zakładano. W związku z tym zdecydowano o unieważnieniu przetargu. Zamawiający na prace budowlano-konserwatorskie chciał przeznaczyć 12,737 mln zł (brutto). Oferty, które wpłynęły złożyły: Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum z Wrocławia (20,65 mln zł) oraz Pre-Fabrykat z Miłkowa (ok. 24,6 mln zł).
Co dalej z inwestycją? - Naszym obowiązkiem jest wystartować z drugim przetargiem. W specyfikacji jest podany termin zakończenia prac i oferenci go znają – podkreśla Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida. - Przygotowujemy się do otwarcia drugiego przetargu, w tym tygodniu chcemy go ogłosić, aby oferty otworzyć 8 lutego – deklaruje T. Wnuk, który przyznaje, że to trudna sytuacja.
Co z dofinansowaniem, nawet jeśli uda się wyłonić wykonawcę w drugim przetargu, ale prace nie zostaną zakończone do 21 grudnia 2018 r.? Wówczas Teatr będzie musiał zwrócić środki unijne, a kwotę 15 milionów złotych Miasto będzie musiało najprawdopodobniej pokryć z własnych środków! Na początku lutego ma być też rozstrzygnięty przetarg na drugą część przebudowy teatru, dotyczący technologii teatralnej.