W dwóch krótkich przedstawieniach wykonanych techniką czarnego teatru: „Z wizytą u Platona” oraz „Jak śmierć potężna jest miłość”, młodzi aktorzy przedstawili niezwykle plastyczną interpretację piękna, prawdy i dobra oraz odrzucenia, samotności i miłości.
Aktorzy niewidzialni dla widzów „ożywili” postacie, anioły i gwiazdy, które unosiły się nad sceną sali widowiskowej, wprowadzając w niezwykły świat magii i iluzji. W pierwszym przedstawieniu młodzi aktorzy pokazali, że jesteśmy spadkobiercami starożytności, a trzy idee – dobro, prawda i piękno wciąż są najważniejszymi wartościami w naszym życiu. Druga opowieść, zainspirowana „Małym księciem” przeniosła widzów na pogranicze rzeczywistości i marzeń, aby w niezwykle plastyczny sposób opisać historię odrzucenia, samotności, tęsknoty, cierpienia i pięknej miłości, którą można odnaleźć wśród aniołów i gwiazd.
Aktorami Teatru „Maskarnia” są uczniowie z łomżańskiego gimnazjum i liceum. Opiekunem grupy jest Magdalena Szyszko. Spektakl „Z wizytą u Platona”, realizowany w technice czarnego teatru zajął III miejsce podczas X Przeglądu Małych Form Teatralnych w białostockim Teatrze Dramatycznym. Z kolei przedstawienie „Jak śmierć potężna jest miłość” zdobyło I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Młode Talenty" w Bydgoszczy w kategorii: teatr.
Ideę czarnego teatru, wywodzącego się z Dalekiego Wschodu, stworzył bułgarski twórca teatru lalek Ivan Sivinow. W 1987r w Łomży powstał pierwszy w Polsce – Czarny Teatr Sivina II Tomasza Brzezińskiego. Dawniej czarny teatr był rodzajem sztuki, w której aktorzy odziani w czarne stroje nosili przed sobą duże, kolorowe lalki. Nowoczesna technika zmieniła środki i obecnie jest on połączeniem efektów wizualnych białych lub bardzo barwnych tkanin, białych kul, czarnego tła oraz światła ultrafioletowych lamp na tle muzyki.