Starostwo jeleniogórskie ze starostą Jackiem Włodygą na czele czują się odpowiedzialni za poziom zdrowia mieszkańców m.in. takich miast i gmin powiatowych jak: Kowary, Szklarska Poręba, Piechowice, Karpacz, Stara Kamienica. Stąd też prowadzenie akcji prozdrowotnych w szkołach. Zdrowie młodzieży jest bowiem najważniejsze, a do wielu chorób przyczynia się brak dbałości o jamę ustną.
- W ubiegłych latach prowadziliśmy akcję „Ratuj dzieciom wzrok”, a tym razem postawiliśmy na profilaktykę dentystyczną. Już w ubiegłym roku uzgodniliśmy z panią Moniką Mikulicz-Pasler z Karkonoskiego Centrum Medycznego, że nieodpłatnie przebadają młodzież w kierunku zaawansowania próchnicy. Wraz z pracownikami KCM stworzyliśmy program specjalistycznych, ale szybkich badań, dzięki którym w ciągu jednego dnia można zbadać uzębienie 50 osobom. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród dyrektorów szkół i samych uczniów – powiedział Jacek Włodyga, starosta powiatowy.
Do badań przystąpili najpierw gimnazjaliści, później uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie przebadanych zostało już ponad 400 osób.
- Akcję rozpoczęliśmy wraz ze Starostwem Powiatowym 1 grudnia 2011 r. Polega ona na badaniu przesiewowym dzieci i młodzieży z Powiatu Jeleniogórskiego, pod kontem wykrywania wczesnych ognisk próchnicowych za pomocą kamery ultrafioletowej. Jest to specjalne światło, dzięki któremu wykrywamy najwcześniejsze zmiany próchnicowe, niewidoczne gołym okiem – powiedział Kamil Turek, lekarz stomatolog z KCM. - Okazuje się, że w jeleniogórskich szkołach jest mniej uczniów z próchnicą, niż np. w Szklarskiej Porębie, czy Kowarach. Obecnie prowadzimy również badania dzieci z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie – dodał Kamil Turek.
Kontynuowana jest też akcja badania dzieci z jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którą wspiera Urząd Miasta. Aktualnie badani są uczniowie z ZSO nr 1 w Jeleniej Górze. Stomatolodzy przypominają, że na kontrolę do dentysty powinno się chodzić minimum co pół roku. Zęby należy myć po każdym posiłku, a gdy nie jest to możliwe to przynajmniej rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. – Warto stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Zęby należy myć dwie minuty, dzieci metodą okrężną, a dorośli najlepiej szczoteczką elektryczną – mówi Kamil Turek.