Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 10423
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trysnęły miejskie fontanny

Piątek, 2 maja 2008, 10:00
Aktualizacja: 10:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trysnęły miejskie fontanny
Fontanna u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Wolności pochodzi z połowy lat 70. XX wieku.
Fot. TEJO
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Stanowią ozdobę i dają chłód w upały. Są też częścią kolorytu Jeleniej Góry. Z wodotrysków po zimowej przerwie popłynęła woda.

W Jeleniej Górze jest kilka fontann. Ta najpopularniejsza to dawna studnia miejska z figurą Neptuna na placu Ratuszowym. Posąg trafił tu z ogrodów przy jednej z podmiejskich posiadłości przed 1820 rokiem. Dokładnych danych brakuje.

Wiadomo tylko, że we wcześniejszej ikonografii z Rynku postumentu Króla Mórz i Oceanów nie ma. Dlaczego Neptun jest w Jeleniej Górze oddalonej od Wybrzeża o około 500 km? To pamiątka po czasach, kiedy miasto żyło z handlu zamorskiego i należało do stowarzyszenia miast hanzeatyckich.

Miejski wodotrysk, który tam urządzono, był do 1945 roku bardzo zadbany. Nawet po przejęciu Jeleniej Góry przez Polaków od Niemców pływały w nim złote karasie. Dziś tylko zaraz po uruchomieniu jest tam czysto. Później fontanna służy za śmietnisko.

Inne wodotryski w Jeleniej Górze mają krótszą tradycję, najczęściej pochodzą z lat PRL. Tak jest z granitową fontanną zbudowaną na terenie dawnych ogrodów posiadłości u zbiegu al. Wojska Polskiego z ul. Wolności w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Z tych też czasów pochodzi kontrowersyjna konstrukcja lokalu rozrywkowego popularnie zwanego „baniakami”, który zupełnie zeszpecił to miejsce.

Zupełnie zapomnianą i psującą miejski krajobraz jest fontanna na skwerze u zbiegu ulic Kochanowskiego, 1 Maja i al. Wojska Polskiego. Woda nie tryska z niej od kilku dobrych lat. Obiekt jest przeznaczony do wyburzenia, a grunt na którym stoi – już został sprzedany. Na razie nie zanosi się jednak na żadną inwestycję.

W Cieplicach najsłynniejsza fontanna to ta z rzeźbą Królowej Marysieńki z przetrąconym nosem. Jest też tzw. tulipan, ocalony przez ciepliczan podczas modernizacji nawierzchni placu Piastowskiego. Wodotrysk został uszkodzony, ale naprawiono go za sporą kwotę. Woda zeń tryska, ale chlapie przy tym nie tam, gdzie trzeba.

Warto też wspomnieć o wodotryskach nieistniejących. Ten ze skweru na placu Kościuszki działał jeszcze w latach 60. Później go zasypano i utworzono klomb. Fontannę z potężnymi rybimi pyskami na placu Piastowskim u zbiegu ulicy Cieplickiej zdemontowano pod koniec XX wieku. Ciekła z niej gorąca woda ze źródeł termalnych, w którą chętnie zaopatrywali się kuracjusze i mieszkańcy. Część elementów tego wodotrysku ukradli złomiarze.
Za niemieckich czasów były także fontanny na terenie Cavalierbergu, czyli w parku na Wzgórzu Kościuszki. Zostały zlikwidowane po 1945 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na kogo będziesz głosował(a) w drugiej turze wyborów?

Oddanych
głosów
1400
Rafał Trzaskowski
58%
Karol Nawrocki
30%
Nie idę w drugiej turze głosować
8%
Polityka mnie wcale nie interesuje
4%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Podziękowania dla Starostwa od dzieci
 
Aktualności
Budują hotel w centrum Jeleniej Góry
 
Aktualności
PCK z pomocą dla powiatu karkonoskiego
 
Aktualności
Zamek w Rybnicy – wyłonił się z mroków dziejów
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group