Niedziela, 8 września
Imieniny: Marii, Radosława
Czytających: 12634
Zalogowanych: 31
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trzeci dzień emocji festiwalu z Małym Księciem

Niedziela, 14 lipca 2024, 8:59
Aktualizacja: 9:23
Autor: Manu
Jelenia Góra: Trzeci dzień emocji festiwalu z Małym Księciem
Fot. Filip Tkacz
Wystawione w sobotę (13 lipca) na placu Ratuszowym, podczas trzeciego dnia 41. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak „Sztuka ulicy”, przepiękne i wzruszające akrobatyczno–taneczne widowisko „Mały Książę” na motywach książki Antoine de Saint-Exupery'ego w reżyserii i na podstawie scenariusza Beaty Zając w wykonaniu młodych polskich i ukraińskich artystów Teatru Ocelot z Legnicy, okazało się sukcesem.

Występy dla miłośników mocnych wrażeń

Święto teatru ulicznego przy pięknej, słonecznej pogodzie – tak wyglądał trzeci dzień Festiwalu im. Aliny Obidniak „Sztuka ulicy”, który potrwa jeszcze przez całą niedzielę na placu Ratuszowym. W sobotę festiwal odwiedzili widzowie mali i duzi. Dzieci, młodzież i całe rodziny żywo reagowali na występy artystów: A Dúo Andaban i Cía Rumba z Argentyny, Juggling Dom z Australii, DeanIsHome z Bułgarii,  Muti Santarosa z Chile, Astronauts Theatre z Grecji i Wu, Haw–Jong z Tajwanu.

Podróż do magicznego świata „Małego Księcia”

Gwiazdą sobotniego wieczoru był legnicki Teatr Ocelot i jego „Mały Książę”. Adaptacja utworu, wbrew pozorom, nie jest sprawą prostą. Zadanie podejmuje z powodzeniem reżyserka Beata Zając, uhonorowana w 2020 złotą odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, realizując przedstawienie starannie i wiernie. Jak się łatwo domyślić, spektakl ten twórcy adresują do wszystkich widzów – bez wyjątków i bez ograni­czeń wieku.

Jest rok 2022. Po długiej wędrówce po wszechświecie Mały Książę przybywa na siódmą planetę, którą jest Ziemia. Jasnowłosy chłopiec z odwagą i nadzieją wyrusza w podróż życia. Pomaga odkryć, czym jest miłość i przyjaźń, pożegnanie i strata. To niezwykła artystyczna podróż.

Chyba nie trzeba przekonywać do „Małego Księcia”, książki, która towarzyszyła dzieciństwu prawie każ­dego z nas? Widowisko przenosi w świat pojęć i ideałów, które w dzieciń­stwie wydawały nam się niezaprzeczalne. To jest główną myślą spek­taklu, aby przypomnieć nam owe wielkie Prawdy: Miłość, Przyjaźń, Wierność. Wartości humanistyczne: odpowiedzialność za los drugiego człowieka, moralny obowiązek czy­nienia dobra, wszystkie te pojęcia dominują. Zdaje się, że „Mały Książę” wyzwolił w widzach starszych tęsknotę za szlachetnością, często porzuconą lub uśpioną na dnie na­szych serc, gdy przyszła dorosłość.

Akrobatyka, powietrzny balet i urzekająca muzyka

Podniebne ewolucje – od piruetów i salt, przez ewolucje na trapezie, do niezwykle efektownych i niebezpiecznych popisów w powietrzu, na zawieszonej pionowo linie lub szarfach, czy układy akrobatyczne – to wszystko mogli zobaczyć widzowie „Małego Księcia”. Do tego urzekająca muzyka, której autorami są: Małgorzata Buracka, Romanna Hunko i T Dot Est.

„Mały Książę” jest zwycięstwem artystycznym Teatru Ocelot. Opowiadana historia nie służy tylko za pretekst do popisywania się sprawnością, zręcznością i umiejętnościami artystów. Obok efektownego połączenia dynamicznej akrobatyki i powietrznego baletu, młodzi wykonawcy realizują doskonale zamierzenia reżyserki spektaklu, Beaty Zając. Mały Książę jest skupiony, prawdziwy, świeży i piękny. Jest, można by powiedzieć, wyrazicielem dosłownych cech kreo­wanej przez siebie postaci. Czuje klimat granych mikroscenek. Współdziała z drugim protagonistą, który gra postać Autora–Lotnika. Z kolei Róża, Żmija i Lis ukazują też bogactwo swych środków artystycznych, przeobrażając się sugestywnie w tak różne postacie.

I tak oglądając „Małego Księcia” Teatru Ocelot starzy młodnieją, a dzieci dorośleją. Dobro, prawda i piękno to atrybuty Małe­go Księcia. Świeże jak sumienie dziecka. Potrzebne, jak woda na pustyni, którą znajduje Człowiek z samolotu. Czy możemy pokusić się o szukanie ich w sobie? W naszej współczesnej pustyni wartości? Zapytajmy, czy potrafi nam w tym pomóc Mały Książę.

Twoja reakcja na artykuł?

14
70%
Cieszy
1
5%
Hahaha
3
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
322
Powinien zostać, gdzie jest
54%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
46%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
Rozmowy Jelonki
Czy trzeba się bać upałów?
 
Aktualności
Ruszyły koncerty w Filharmonii
 
Kultura
Narodowe czytanie w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Dożynki w Jeżowie Sudeckim
 
Aktualności
Na trasę ruszyli o 2 w nocy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group