Obelisk ma upamiętnić nieco zapomniany obecnie epizod z pierwszych miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. Było nim odnalezienie w Przesiece, noszącej wtedy nazwę Hain skrzyń z trzema obrazami Jana Matejki..
Dzieła te zostały przywiezione w Karkonosze przez uciekających przed armią radziecką Niemców, a odkryto je w lipcu 1945 roku w budynku ówczesnej gospody. Odnalezione obrazy wkrótce przeniesiono do urzędu gminy, a następnie trafiły do muzeum w Jeleniej Górze. Tam przyjechał po nie dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Stanisław Lorenz i specjalnym transportem zabrał do Warszawy. Obecnie obrazy eksponowane są w stolicy oraz w Lublinie.
W celu upamiętnienia tych wydarzeń i szczególnej roli w odnalezieniu i zabezpieczeniu dzieł przez mieszkańców Przesieki powstał specjalny komitet, staraniem którego jeszcze jesienią tego roku we wsi ma zostać odsłonięty obelisk.
Budowa obelisku będzie możliwa dzięki środkom z puli na realizację tzw. inicjatyw obywatelskich – mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk. - Myślę, że to dobry pomysł - podniesie atrakcyjność Przesieki i upamiętni te ważne wydarzenia w dziejach tej miejscowości. Obok tablicy pamiątkowej, stanie druga, na której znajdą się informacje na temat tych trzech obrazów. Przy okazji odsłonięcia obelisku planowana jest też tematyczna prelekcja.
Wspierani przez samorząd mamy nadzieję sfinalizować nasz projekt jeszcze w tym roku – mówi jeden z inicjatorów budowy obelisku Maciej Popkiewicz. - Mamy nadzieję, że sama realizacja projektu, jak również rozgłos medialny jaki chcemy nadać naszej inicjatywie, przysłuży się promocji gminy i jako trzeci element wyróżniający Przesiekę, obok Wodospadu Podgórnej i Ogrodu Japońskiego, zachęci turystów do jej odwiedzin