- Nasi ojcowie i dziadowie mogli tylko przez dwa lata świętować niepodległość. Dlatego dziś my, którzy mamy już po ok. 90 lat, dbamy o pamięć naszych przodków, którzy oddali życie, byśmy mogli m.in. mówić w języku ojczystym – mówił porucznik Stanisław Soboń ze Związku Kombatantów Wojennych.
Najpierw Orkiestra Dęta działająca przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze ubrana w XIX-wieczne stroje z Powstania Styczniowego odegrała hejnał miasta, hymn państwowy oraz pieśni wojenne. Prezydent miasta Marcin Zawiła przypomniał o wielkich jeleniogórzanach, którzy tworzyli niepodległość. Senator Józef Pinior mówił o szacunku dla niepodległości, jaki każdy powinien zachować.
- Przyszliśmy tu z całą rodziną, by pokazać córeczce w jak ciekawy sposób można obchodzić rocznicę niepodległości naszego kraju. Jest to świetna lekcja historii dla wszystkich, która na długo zostanie w pamięci – mówiła Agnieszka Sochacka z Jeleniej Góry. - Mam flagę Polski i podoba mi się jak gra orkiestra – dodała 4-letnia Julia, córka pani Agnieszki.
- Ważne, by ludzie nie siedzieli w domu, a integrowali się podczas takich uroczystości wspólnie oddając cześć tym, którzy walczyli o nasze życie w wolnym kraju. Podziwiam zaangażowanie harcerzy w państwowe uroczystości – podkreślała Katarzyna Knap z Jeleniej Góry.
Podczas obchodów licznie zebrali się harcerze z Karkonoskiego Hufca ZHP. – Co roku obchodzimy to święto w radosny sposób, a naszych młodszych druhów zapoznajemy z historią państwa polskiego – stwierdziła Magdalena Podośka, komendantka 4. Jeleniogórskiego Szczepu Harcerskiego Enigma.
Po uroczystościach na Placu Ratuszowym poczty sztandarowe wraz z orkiestrą i uczestnikami przeszły na plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem „Wolności i Niepodległości”.
Film Telewizji StrimeoTV: