Jako, że wielkimi krokami nadchodzi 1 listopada, uczniowie “Siódemki” udali się na Cmentarz Komunalny przy ul. Sudeckiej, by uprzątnąć groby wyżej wspomnianych zasłużonych Narodowców oraz postawić na nich symboliczne znicze. Dzieci wraz z wychowawcami uprzątnęły z liści kwatery, na których spoczywają pomordowani przez bezpiekę, żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego.
- Cel był prosty - upamiętnić Żołnierzy, którzy są wzorem dla wszystkich patriotów, poprzez kultywowanie ich pamięci i uprzątnięcie ich grobów - mówi nauczycielka klasy II Małgorzata Nowak. - Mogliśmy w ten sposób pokazać, że pamięć o Żołnierzach nie zaginie ani nie wyblaknie na kartach historii.
- Ponadto jako mieszkańcy Jeleniej Góry – zarówno ci rodowici, jak i przyjezdni – porządkując mogiły przedstawicieli kilku pokoleń pragniemy nawiązać historyczną ciągłość i wspólnotę z tymi, którzy to miasto budowali, tworzyli i bronili jego granic – dodaje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Piotr Grosman.
Nauczyciele także “odkurzyli” biografie ludzi wielkiego formatu. Przy zbiorowych mogiłach polskich żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej przedstawiali pokrótce ich czyny i dokonania. - Za szczególny obowiązek poczytujemy sobie podzielenie się z uczestniczącymi w akcji dziećmi wiedzą o naszych bohaterach wojennych i wielkich patriotach, ponieważ w pełni zgadzamy się z poglądem, iż “nie ma możliwości wychowania obywatelskiego bez odwołania do przeszłości wspólnoty narodowej”.
Na jeleniogórskim cmentarzu spoczywają m.in. ofiary komunistycznego terroru. W latach 1939-56 pochowano tam żołnierzy Armii Krajowej, zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, członków dolnośląskich organizacji antykomunistycznych i innych skazanych z artykułów politycznych ówczesnego prawa. Wielu z nich stracono, pozostali zmarli w wyniku zadanych ran, tortur i panujących w więzieniu chorób, m.in. niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który istniał w latach 1940-45.
- Wyrażanie uczuć patriotycznych i swojego przywiązania do Ojczyzny pojmujemy jako oznaki szacunku i hołdu. Uważamy, że warto pielęgnować piękną polską tradycję opiekowania się mogiłami naszych przodków. Warto wcielać w życie ideały, które przyświecały tym, których już dzisiaj z nami nie ma – podsumowywał Piotr Grosman.