- Nowoczesny sprzęt pomaga w nauce uczniom nowego kierunku pn. „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który został otwarty w 2015 r. – mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Pomoc Funduszu w kwocie blisko 100 tys. złotych nie została wykorzystana tylko do zakupów sprzętowych. W ramach realizowanego od początku września ub. roku zadania „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w farmie wiatrowej w Modlikowicach i Łukaszowie koło Złotoryi oraz w największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej w Gubinie. Do końca tego roku szkolnego zostaną jeszcze przeprowadzone warsztaty „Jeleniogórski patrol monitoringu środowiska”. -
Młodzież zbada zanieczyszczenia w jeleniogórskim powietrzu, które pochodzą z niskiej emisji - mówi Hubert Papaj. Uczniowie poznają w praktyce skutki użytkowania niskosprawnych, przestarzałych palenisk węglowych oraz lokalnych kotłowni węglowych, w których nierzadko są spalane najgorsze gatunki węgla i odpady.
Uczestnicy warsztatów dla gimnazjalistów w ramach „Szkolnych Otwartych Dni Techniki” wezmą udział m.in. w eksperymentach wyjaśniających zasady działania turbiny wiatrowej i ogniwa fotowoltaicznego. W planach są także konkursy ekologiczne dla szkół podstawowych („Czyste powietrze w oczach dziecka”) i gimnazjalnych („Nowa misja to niska emisja”), które zostaną zorganizowane na terenie powiatu jeleniogórskiego. Uczniowie z ZST „Mechanik” wyjadą także do Poznania na „GREEN POWER – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej”. Podsumowaniem wszystkich działań w ramach projektu będzie specjalna konferencja, która zostanie zorganizowana w czerwcu br. Umowa z WFOŚiGW we Wrocławiu na dofinansowanie zadania pn. „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” została podpisana z miastem Jelenia Góra.