
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.
Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.
Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.
Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.
KUP SUBSKRYPCJĘ
Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.
Zobacz jak odblokować
Akcja polega na otwarciu lokali gastronomicznych i usługowych na środowisko osób niewidomych. Robimy to poprzez tłumaczenie menu na język Braille'a, a także wskazówki dla pracowników jak się zachować, gdy przychodzi osoba niewidoma - powiedział Tomasz Żylewicz, wiceprezes PZN. - Dobrze jest podając danie poinformować, że np. po prawej stronie jest stek, po lewej ziemniaki oraz surówka. Podając napoje przelewać całą butelkę do szklanki - opowiadał inicjator akcji, który poinformował, że są już kolejni chętni - do programu włącza się salon fryzjerski z Zabobrza. - Osoba niewidoma nie widzi siebie, ale to nie znaczy, że nie chce wyglądać ładnie. Przy strzyżeniu, modelowaniu fryzjerka będzie mówić co robi z włosami - tłumaczy T. Żylewicz.
Największy problem jest jak chcę coś zamówić - potrzebuję drugą osobę, żeby mi przeczytała menu. Gdy tego jest bardzo dużo - trzeba kilka razy wracać, bo zapomnę co było wcześniej i muszę prosić, żeby po kilka razy ktoś mi przeczytał. To jest krępujące - wyznaje A. Kłosińska, która cieszy się, że będzie miała gdzie w komfortowych warunkach skorzystać z oferty gastronomicznej. - Ważne, żeby osoby obsługujące mówiły też, gdzie znajduje się szklanka z napojem, gdzie danie i sztućce - podkreśla studentka KPSW, która chciałaby, żeby do akcji przyłączyły się też biblioteki, bowiem często ma trudności z wybraniem audiobook'ów i również musi prosić o pomoc.
Pan Tomasz zgłosił się do nas z takim pomysłem i uważamy, że to świetny pomysł i chętnie przystąpiliśmy - powiedziała Paulina Cieślak, współwłaścicielka Kobe by American Burger. - Obsługa została przeszkolona jak podawać kartę i podawać danie - dodała przedstawicielka lokalu, który zarówno na Placu Ratuszowym, jak i w dwóch pozostałych lokalizacjach AB - będzie otwarty na niewidomych. - Uważam, że restauracje, urzędy czy sklepy powinny być otwarte na takie inicjatywy. Naszym obowiązkiem jest uczulenie społeczeństwa, żeby pomagały niewidomym i niedowidzącym. Nas nic to nie kosztuje, a dla nich to może być bardzo duża pomoc - dodała Paulina Cieślak.