W Jeleniej Górze prace nad projektem uchwały rozpoczęły się w 2017 roku, jednak nadal nie ma efektów... W kampanii wyborczej w 2018 roku kandydaci na prezydenta miasta, pytani przez nas o uchwałę krajobrazową, wyrażali gotowość do jej wprowadzenia, jednak na słowach - póki co - się skończyło. W 2019 roku pytaliśmy Urząd Miasta Jeleniej Góry kiedy można się spodziewać wprowadzenia nowych zasad w tej kwestii. Wówczas rzecznik UM odpowiedział:
Trwa dokumentacja miejsc, materiałów z jakich została sporządzona reklama, sposobów ekspozycji, zgodności treści reklam z ustawą o ochronie języka polskiego, itp. elementów problemu, jakim jest brak systemu informacji tego typu w granicach miasta. Zebrana dokumentacja (w tym – fotograficzna) będzie przedmiotem analizy i po jej zakończeniu sprawa trafi do różnych komisji Rady Miejskiej - odpowiedział nam w grudniu 2019 roku rzecznik.
Mijają kolejne lata, wiele samorządów radzi sobie z "reklamozą", a niedozwolone billboardy znikają ze ścian zabytkowych budynków i innych miejsc. Co ważne, tego typu uchwały wprowadzają okres przejściowy, w czasie którego właściciele mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów. W wielu miejscowościach ten okres przejściowy minął i przestrzeń publiczna odzyskuje swój blask. Bardzo dobrze prezentują to profile facebookowe tj. "Pogromcy reklamozy", czy "Żegnamy reklamy".
Ponownie zapytaliśmy władze miasta o to, kiedy projekt uchwały zostanie przedłożony Radzie Miejskiej.
Prace nad tym trwają, uchwała jest przygotowywana przez wydział. Zależy mi na estetyce i będę się starać, żeby jak najszybciej pojawiła się na Radzie Miejskiej - zapewnia nadal Jerzy Łużniak.
Warto dodać, że przed wprowadzeniem uchwały krajobrazowej, w niektórych miejscowościach częściowo radzono sobie z "reklamozą" sprawdzając zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które określają m.in. dozwolone wymiary reklam. W Jeleniej Górze ani Urząd Miasta, ani Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, ani konserwator zabytków nie stają na wysokości zadania. Straż Miejska również nie jest angażowana do tego typu działań.
Od autora:
Może zamiast szykować projekt uchwały od 5 lat, wystarczyłoby sięgnąć po gotowe rozwiązania Gdańska czy Olkusza, gdzie efekty są najbardziej widoczne...
Uchwała krajobrazowa określa zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.