Poczty sztandarowe szkół jeleniogórskich, harcerze, kombatanci i mieszkańcy miasta zgromadzili się na placu przed Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam doszli w pochodzie muzycy z orkiestry, kampania dywizji wojsk pancernych ze Świętoszowa oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta.
Byli parlamentarzyści przedstawiciele władz miasta, powiatu i ugrupowań politycznych. W obchodach wzięli udział goście z Austrii, którzy na zaproszenie rady powiatu przebywają w Jeleniogórskiem.
Działacze Stronnictwa Demokratycznego, które w czasach PRL walczyło o przywrócenie znaczenia świętu 3 Maja, wystąpili z pocztem sztandarowym.
Przemawiał Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady miasta. Przypomniał historyczne tło uchwalenia Konstytucji 3 Maja i nawiązał do dzisiejszych czasów. – Wtedy władza potrafiła się porozumieć, a dziś? – zapytał retorycznie.
Pod pomnikiem papieskim „Wolność i Niepodległość” złożono wieńce i kwiaty. W imieniu władz Jeleniej Góry wiązanki położył Marek Obrębalski, prezydent miasta, z zastępcami: Jerzym Łużniakiem oraz Zbigniewem Szereniukiem. Wieńce złożyli także przedstawiciele partii politycznych, policji i harcerzy.
Po koncercie filharmoników dolnośląskich pod dyrekcją Marka Fliegera, zgromadzeni udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił biskup legnicki, ksiądz Stefan Cichy w koncelebrze z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. prałatem Andrzejem Bokiejem oraz ks. prałatem Tadeuszem Dańką, proboszczem parafii św. Wojciecha na Zabobrzu.