Mieniące się bogactwem kolorów szklane cuda stworzone przez Tomasza Gondka, urzekają urodą, ale też budzą podziw dla cierpliwej pracy artysty. Prezentowane eksponaty to głównie przepiękne przyciski do papieru i plakiety. Szkło nie jest łatwym tworzywem, potrzebna jest ogromna wiedza, umiejętności, doświadczenie ale również pasja, by tak połączyć wiele małych kawałków o różnych kształtach, kolorach i wzorach, by tworzyły jedną spójną, niepowtarzalną kompozycję. W tym przypadku finezja wykonania olśniewa.
W salach wystawowych na piętrze prezentowane są z kolei zupełnie niezwykłe prace graficzne Władysława Czyszczonia oraz Jana Owsiewskiego, będące w zbiorach BWA. Wystawiany jest też jedyny, będący w posiadaniu BWA wazon, znanego mistrza-hutnika Witolda Turkiewicza.
Jak mówił podczas wernisażu Tomasz Gondek - wszyscy prezentowani twórcy stanowili dla niego wzór i byli inspiracją do rozwoju. Jak widać z ogromnym sukcesem. Wspominał też innych swoich nauczycieli i mistrzów, którzy zaszczepili w nim pasję i odkrywali tajniki tworzenia wyrobów (również tych użytkowych) ze szkła.
Tomasz Gondek to pierwszy w Polsce artysta-hutnik, który z sukcesem odtworzył w naszym kraju technikę millefiori. Zainspirowany pionierskimi pracami Wilhelama Eduarda Fussa i Franza Pohla z karkonoskich hut Hoffnungsthal i Carlsthal stał się sukcesorem dziedzictwa karkonoskich hut szkła. Mieszka i tworzy w Szklarskiej Porębie w Ars Sudetica. Na co dzień pracuje też w piechowickiej Hucie Szkła „Julia”.
Władysław Czyszczoń – wybitny artysta szkła, uczeń prof. Ludwika Kiczury. W latach 1967-2003 pracował w szkolnictwie artystycznym. Projektował i realizował unikatowe szkło artystyczne oraz drobne formy szklane użytkowo-dekoracyjne.
Jan Owsiewski – artysta-hutnik, wieloletni pracownik Huty Szkła Kryształowego „Julia”. Twórca wielu pięknych wyrobów szklanych oraz grafik.
Witold Turkiewicz - artysta plastyk zajmujący się szkłem artystycznym, rysunkiem i grafiką. Projektował i własnoręcznie tworzył w szkle ołowiowym i wielowarstwowym zainspirowany secesyjnymi dziełami Émile’a Gallé i braci Daum. Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach takw Polsce jak i za granicą.
Szkło millefiori jest rodzajem szkła mozaikowego, które charakteryzuje się bogatymi
i kolorowymi wzorami przypominającymi kwiaty. Nazwa pochodzi z języka włoskiego
i oznacza "tysiąc kwiatów". Historycznie wywodzi się ze starożytnego Egiptu i Rzymu. Przez wieki była najpilniej strzeżoną tajemnicą mistrzów szklarskich. W czasach nowożytnych technika ta została odkryta na nowo przez weneckich mistrzów szkła Murano. Wykorzystywana jest do tworzenia różnych przedmiotów artystycznych i użytkowych, takich jak wazony, lampy, biżuteria czy figurki. Uważane jest za jedną z najpiękniejszych
i najbardziej wyrafinowanych form sztuki szklarskiej.