Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5009
Zalogowanych: 33
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W drodze do Pacanowa

Poniedziałek, 20 marca 2017, 7:56
Aktualizacja: Wtorek, 21 marca 2017, 8:00
Autor: Manu
Jelenia Góra: W drodze do Pacanowa
Fot. Cezary Wiklik
W niedzielne popołudnie (19.03) na scenie Zdrojowego Teatru Animacji odbyła się premiera przedstawienia “Koziołek Matołek” wg Kornela Makuszyńskiego, w adaptacji i reżyserii Czesława Sieńki. Pierwsze wystawienie sztuki dla młodych widzów zbiegło się ze Światowym Dniem Lalkarstwa.

Na przygodach sympatycznego Koziołka Matołka w czerwonych spodenkach wychowało się już kilka pokoleń. Pogodna, ciepła i nasycona humorem oraz całkowicie pozbawiona przemocy opowieść o jego podróżach weszła na stałe do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Słynną książkę “120 przygód Koziołka Matołka” do obrazków karykaturzysty Mariana Walentynowicza napisał Kornel Makuszyński na początku lat 30. Wydano ją w grudniu 1932, lub - jak twierdzi dr Adam Rusek na podstawie zachowanego w Bibliotece Narodowej tzw. egzemplarza obowiązkowego - w listopadzie 1932. Jednak wiele źródeł podaje, że opowieści o Koziołku Matołku zadebiutowały na rynku wydawniczym 31 maja 1933 roku. Wkrótce ukazały się trzy dalsze księgi przygód Koziołka (1933-1934), a w latach 60. i 70. powstała nawet animowana wersja jako serial telewizyjny. Koziołek, który zmierza do Pacanowa, małej mieściny na Kielecczyźnie, gdzie podobno podkuwane są kozy, nie raz i nie dwa wpadał w tarapaty. Uciekał przed myśliwym, psem, chciano go upiec...

Czesław Sieńko, adaptator i reżyser przedstawienia, uznany już spec od inscenizacji dla dzieci, zadbał nie tylko o smak, lecz więcej - o klasę teatralnej zabawy. W ponadczasowy humor Makuszyńskiego wplótł realia współczesne, a z przygód Koziołka wybrał te najbardziej egzotyczne, a więc i najatrakcyjniejsze. Do tej zabawy w teatr potrzeba było naprawdę niewiele. Wystarczyła wyobraźnia i kilka szalonych pomysłów plus najprostsze rekwizyty. Wizja sceniczna przygód Koziołka podkreśla konwencję opowieści podróżniczej. Stąd na scenie stale obecne są atrybuty podróży.

Koziołek wyrusza w podróż swego życia, spotyka najrozmaitsze osoby i przeżywa niezliczoną ilość niebezpiecznych, ale także zabawnych przygód, z których – rzecz jasna - zawsze wychodzi cało i zdrowo.

W spektaklu wykorzystano wiele atrakcyjnych technik teatralnych, jest tu więc i Koziołek jako marionetka, i jako jawajka, a innym razem jako aktor w masce. Za sprawą scenariusza dziesięciu aktorów-lalkarzy (Lidia Lisowicz, Dorota Fluder, Dorota Bąblińska-Korczycka, Katarzyna Morawska, Diana Jonkisz, Jacek Maksimowicz, Sławomir Mozolewski, Sylwester Kuper, Radosław Biniek i Rafał Ksiądzyna) jest poddanych licznym metamorfozom i wciela się w kilkadziesiąt różnych postaci.

Pomysłowa scenografia tworzy kolorowe obrazki, które wręcz w kalejdoskopowym tempie przesuwają się przed oczyma widzów. Raz jesteśmy w Chinach, następnie odwiedzamy afrykańską dżunglę, a za chwilę sala zamienia się w mroczny las. Warto też zwrócić uwagę na przebojową muzykę, skomponowaną przez Roberta Łuczaka, i wesołe piosenki w świetnej choreografii Małgorzaty Fijałkowskiej-Studniak.

Wartka akcja zachwyciła uczestniczących w premierowym spektaklu małych i dużych widzów. Dużo się działo, dzięki czemu ani dzieci, ani dorośli nie odczuwali upływu czasu. Jeleniogórska inscenizacja najmniej jednak nastawiona jest na dydaktyzm. Bo przede wszystkim bawi, rozśmiesza i pobudza wyobraźnię. Słowem, “Koziołek Matołek” w wersji Czesława Sieńki to żywiołowy i zabawny teatralny komiks, nie tylko dla najmłodszych. I jakby mimochodem niesie mądre przesłanie, czy morał: - Nie ważne by mieć podkowy, co by nimi w miejscu stukać. Warto iść. Warto by ich ciągle szukać.

Wprawdzie tegoroczny Światowy Dzień Lalkarstwa przypada jutro - 21 marca, ale już dziś w imieniu całego zespołu redakcji portalu Jelonka.com z tej okazji składamy najlepsze życzenia lalkarkom i lalkarzom, a także wszystkim twórcom i pedagogom związanym ze sztuką animacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
738
Mam psa
42%
Mam kota
23%
Mam 2 psy
5%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Polska skręca w prawo: jak silny jest prezydent?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Ruiny hotelu Sudety sprzedane
 
Koszykówka
"Powoli widać efekty ciężkiej pracy"
 
Aktualności
Tańczyli zumbę dla Karoliny
 
Polityka
Mentzen proponuje układ Trzaskowskiemu i Nawrockiemu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group