To nie jedyna inwestycja - mówi Adam Dąbrowski, zastępca redaktora naczelnego Radia KSON - bo również ze środków projektowych udało nam kupić nowoczesne urządzenia techniczne, wspomagające montaż radiowy i produkcję telewizyjną w przygotowywanym właśnie studiu Karkonoskiej Telewizji Integracyjnej KTI.
Miło jest nam też poinformować, że zdecydowanie odmłodził się zespół realizatorów Radia KSON - informuje Adam Dąbrowski. - W naszym 7-osobowym zespole techniczno-redakcyjnym przeważa młodzież w wieku 25-30 lat. Chcemy zmienić profil naszego Radia, w którym osoby niepełnosprawne będą przygotowywały informacje o “wszystkim dla wszystkich,” bez szczególnego akcentowania, że jest to radio dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście zachowamy właściwą proporcję - dodaje Adam - pomiędzy tematami seniorów i tzw. reszty świata. W ramówce która będzie obowiązywała od 1 października zmieni się również charakter nadawanej muzyki, będzie ona ciekawsza, bardziej dynamiczna, ale momentami również dostojna i refleksyjna, jak to starsi słuchacze lubią.
Nowością w Radiu KSNON są cykliczne audycje pt. Paraolimpiada w Tokio, w której Wiktor Żuryński w codziennych relacjach ciekawie opowiada o blaskach i cieniach olimpijskiego sportu. I audycja pt. “Jeleniogórzanie”
Nadal i nieprzerwanie od 16 lat wydajemy naszą gazetę „Niepełnosprawni tu i teraz”, która w 8 tys. egzemplarzy trafia do organizacji pozarządowych, niektórych parafii, aptek i ośrodków zdrowia na terenie całego kraju, a tematy poruszane w gazecie są inspirowane przez naszych terenowych korespondentów.
Obecnie, po przerwie urlopowej, trwa bardzo intensywny system szkoleń związanych z wdrażaniem programu Dostępność plus. Jest to projekt realizowany przez KSON wspólnie z NSZZ Solidarność, finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, który ma przybliżyć założenia ustawy o szczególnych potrzebach czyli “ustawy o niepełnosprawności”. Szkoleniem objętych jest ponad 100 osób z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Po okresie urlopowym wzrosło społeczne zapotrzebowanie na spotkania w KSON-ie, czego efektem są 4 nowe powstające organizacje: Klub Seniora i Wolontariusza jako Stowarzyszenie rejestrowe, Klub Kibica Niepełnosprawnego i Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych, a także Karkonoskie Centrum Edukacji Zdrowotnej “VITA”, grupujące przy współpracy ze środowiskiem medycznym osoby chorujące na m.in. na schorzenia kardiologiczne, nowotworowe, diabetologiczne i ortopedyczne.
W sferze wypoczynku, do 9.09. grupa seniorów z KSON wypoczywała na wczasach w Międzyzdrojach, ale już myślimy - mówi Stanisław Marek, o roku przyszłym, na który zarezerwowaliśmy w okresie letnim około 150 miejsc nad morzem. Mamy też stałą ofertę wycieczek zagranicznych do Grecji, Francji i Chorwacji, które jednak z uwagi na pożary panujące w południowej Europie sprzedają się średnio.
Nadal od początku grudnia ubiegłego roku trwają warsztaty wirtualne, w których bierze udział od 20 do 50 uczestników. Odbywają się one zawsze we wtorek o godzinie 12.00 na platformie zoom , co dla wielu starszych jest kolejnym przełamaniem barier cyfryzacyjnych - mówi Joanna Zagórska z KSON. - W ostatni wtorek odbył0 się 46. spotkanie, a gościem specjalnym było kierownictwo JSM, które w ocenie mieszkańców wiele uwagi poświęca zabobrzańskim seniorom i niepełnosprawnym.
W sejmiku są bezpłatni doradcy z zakresu prawa, psychologii, dietetyki i rzecznictwa osób niepełnosprawnych.
Czekamy na Państwa w siedzibie KSON-u od pn. do pt. w godzinach 10.00-16.00 przy ul Osiedle Robotnicze 47 a, tel. 757524254, mail biuro@kson.pl.