Młodzi ludzie sporo dziś nabiegali się, poskakali, porozciągali wszystkie mięśnie. Pomysłowym ćwiczeniom, które zaproponowała im Monika Strzelczyk, instruktorka pracująca nad choreografią i aktorskim wyrazem spektaklu, końca nie było. Uczestnicy uczyli się nie tylko sztuki panowania nad własnym ciałem. Zajęli się też pracą z partnerami: sporo ćwiczeń prowadzono w parach. Jednym z ciekawszych było uformowanie „pozy” partnera, w której ten miał pozostać niczym pomnik. Ciekawostką tegorocznej edycji LWT jest udział w tego typu ćwiczeniach także kadry instruktorskiej.
Po edukacyjnej bajce o rybce, co bardzo chciała nauczyć się fruwać, psycholog Beata Podleszczuk uzmysłowiła młodzieży, jak wielkie pokłady możliwości drzemią w ludzkiej jednostce. Czasem brakuje świadomości, aby ten gejzer energii wyzwolić. Wreszcie zaczęły się także – wyczekiwane przez młodzież – pierwsze przygotowania do spektaklu „Impresja”, poetyckiego widowiska opartego na twórczości Artura Rimbaud’a, poety symbolizmu francuskiego. Tadeusz Wnuk rozpoczął próby wokalne. Podstawą będzie tekst „Statku pijanego” wspomnianego poety.
Z kolei Monika Strzelczyk już pracuje z grupą dziewcząt nad sceną z „Dzieciństwa”. Rekwizytami będą plażowe piłki. Młode adeptki sceny wcielą się w różne postaci, na przykład – Nieszczęścia, Matki lub Cudzoziemki. Instruktorka tłumaczyła też młodzieży wagę gestu na scenie. Podkreśliła, że aktor nie może przesadzać z interpretacją roli, bo wtedy staje się sztuczny. Z drugiej strony nie może też porażac nieśmiałością. Aby osiągnąć efekt naturalności - wbrew pozorom - trzeba włożyć w to sporo pracy.
Już niebawem gabloty gmachu Teatru im. Norwida wypełnią się materiałami promocyjnymi, nad którymi pracuje młodzież. Dorota Fruba-Wiśniewska, instruktorka grupy marketingowo-dziennikarskiej już prosi uczestników, aby jak najszerzej zapowiadali premierę i drugi pokaz „Impresji”. Odbędą się one 17 i 18 lipca o godz. 18. Wstęp wolny! Warto zarezerwować sobie czas na odwiedziny w teatrze i brawa dla młodych wykonawców.
Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.
Zajrzyj na bloga LWT 2010