W Polsce odnotowano 12,5 tys. przypadków zarażenia wirusem HIV, ponad 2 tysiące osób zachorowało na AIDS, a ponad tysiąc z nich zmarła. Szacuje się, że liczba osób, które są nieświadome swojej choroby jest nawet trzy razy większa.
– W kraju rocznie odnotowuje się około 500 – 600 zakażonych osób. Na Dolnym Śląsku od 1985 roku odnotowano 1978 nowo zarażonych, z czego 507 osób zachorowało na AIDS, a 211 zmarło. W tym roku do 30 września odnotowano 511 osób zarażonych, a na Dolnym Śląsku 91 przypadków z czego 6 osób zmarło – mówi Zofia Lipka, kierownik sekcji oświat zdrowotnej i promocji zdrowia, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.
Główną przyczyną zarażania się są kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami. Na drugim miejscu jest używanie wspólnych strzykawek oraz igieł, nie tylko przy dożylnym zażywaniu narkotyków czy tzw. wspomagaczy na siłowniach, ale również przy przekuwaniu uszu czy robieniu tatuaży. Jak się ustrzec przed tą chorobą?
– Chroni zdrowy, wierny partner – mówi Zofia Lipka. – Poza tym powinniśmy zwracać uwagę na miejsce gdzie robimy tatuaże, należy wybierać tylko te punkty, które są zarejestrowane i dysponują jednorazowym sprzętem.
Warto też po prostu się badać. Od 2007 roku w Jeleniej Górze w laboratorium szpitala wojewódzkiego w każdą środę w godzinach 15 – 17 działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny, gdzie anonimowo i bezpłatnie można wykonać takie badania. Kto powinien się zgłosić?
– Osoby, które podejmują stosunki seksualne z przypadkowymi partnerami czy używają wspólnych igieł – mówi Zofia Lipka. Nie powinniśmy czekać na żadne objawy, bowiem czasami choroba przebiega bez symptomów.