Ubiegłoroczny remont dolnej części dysku górnego obserwatorium już pochłonął około 700 tysięcy złotych. O kwotach, jakie jeszcze będą potrzebne do odbudowy zniszczonego obiektu mówić jeszcze nie można. Przetargi na tegoroczne prace zostaną uruchomione najpóźniej w kwietniu – maju br.
– W minionym roku odtworzona została dolna część dysku górnego. W tym roku do wykonania zostało obłożenie go blachą, wykonanie instalacji wewnętrznych w zakresie przeciwpożarowym, wentylacyjnym i elektrycznym. Obecnie przygotowywane są wszystkie procedury przetargowe. Przetargi, najpierw na dokumentację, a następnie na roboty wykonawcze, ogłosimy kiedy będą określone środki z centrali w Warszawie. Liczymy na to, że pierwsze prace rozpoczną się w czerwcu – lipcu br. – mówi Ryszard Kosierb, dyrektor oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Na tym się jednak nie skończy. Dokończenie odbudowy obserwatorium ma być kontynuowane w przyszłym roku. Wyposażenie wewnątrz obiektu ma być bowiem tak zmodernizowane, by odpowiadało obecnym standardom BHP i wszelkim wymogom.
– Wewnątrz budynku uzupełnimy instalację, wentylację i zabezpieczenie przeciwpożarowe. W tym celu zostaną przygotowane opracowania projektowe, i wówczas okaże się co dokładnie będzie tam zrobione. Obiekt był budowany na początku lat 70. XX wieku, wówczas wymogi BHP były zupełnie inne – mówi Ryszard Kosierb.
Pieniądze na odbudowę obserwatorium będą pochodziły z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Do katastrofy budowlanej, która spowodowała częściowe zawalenie się jednego z dysków, doszło 12 marca ubiegłego roku. Przyczyna to - między innymi – skorodowanie elementów konstrukcyjnych, które nie wytrzymały naporu zalegającego śniegu.