Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
Dzieci, nauczyciele i pracownicy przyszli ubrani na niebiesko lub mieli na sobie jakiś niebieski dodatek. Niebieski to kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie. Chodzi o to, by przypomnieć, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa – tłumaczy koordynator projektu Piotr Grosman.
Wydarzenie w SP nr 7 było organizowane wspólnie z UNICEF, z okazji przypadającej 20 listopada 32. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
Zorganizowaliśmy wspólnie tzw. Błękitny Marsz. Po uwiecznieniu akcji na wspólnych fotografiach, radosny “niebieski pochód” UNICEF-u przemaszerował ulicami miasta – mówi Justyna Giwerska, nauczycielka świetlicy i organizatorka imprezy.
Ponadto w oparciu o wspólne refleksje w trakcie zajęć uczniowie mieli za zadanie stworzyć własną interpretacje plastyczną i rozumienie tych praw za pomocą języka plastycznego.
Wykonane prace plastyczne i literackie pokazują, że w świecie pełnym dóbr materialnych dla dzieci ważne jest doświadczanie, a nie posiadanie. Warto także zwrócić uwagę, że dzieci, które marzą o sukcesie, rozumieją go nie jako sławę i bogactwo, tylko mistrzostwo w danej dziedzinie. Dzieci pisały (i rysowały) też o odkryciu tajemnicy wszechświata – opowiada Wiesław Starzec, nauczyciel świetlicy i współorganizator szkolnego Dnia Praw Dziecka.
Warto przy okazji dodać, że Ryszard Kiełek, Kawaler Orderu Uśmiechu, który w 2019 został wyróżniony tytułem “Szeryfa Praw Dziecka” przez uczniów SP nr 7, jest absolwentem tejże jeleniogórskiej placówki.
Konwencja o prawach dziecka (ang. Convention on the Rights of the Child) – to międzynarodowa konwencja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 listopada 1989 r. Jest dokumentem obowiązującym w niemal wszystkich państwach świata i zostały w niej spisane wszystkie prawa dziecka. Uchwalenie Konwencji było jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka. W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany. Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały - Komitet Praw Dziecka.