Relikwiarz na co dzień znajdujący się w krzeszowskim Mauzoleum Piastów Śląskich wystawiony zostanie w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie.
Czym jest ta niezwykle popularna relikwia? To przepięknie zdobiony, inkrustowany złotem szklany relikwiarz, w którego wnętrzy tuż obok listu potwierdzającego autentyczność relikwii, znajduje się drewniane pudełeczko, a w nim... zawinięty w płótno palec Walentego. Jaki to palec? Tego nie wiadomo, ale ta niewiedza naturalnie nie przeszkadza nikomu. Szczątki w okolicach popularnych walentynek odwiedzane są przez wielu zakochanych. My również zapraszamy do odwiedzenia w najbliższym czasie Europejskiej Perły Baroku i znajdującego się tam skarbu.
Święty Walenty to biskup i męczennik (III w.), orędownik podczas ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji) oraz coraz popularniejszy patron zakochanych. Jako kapłan gorliwie zajmował się obowiązkami swego stanu, a swą wielką świątobliwością zdobył sobie szczególny szacunek nie tylko u chrześcijan, ale nawet u pogan. Wedle opowiadań hagiograficznych cesarz zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat., a św. Walenty często ten zakaz łamał. Został aresztowany i torturowany poprzez bicie kijami, aby wyparł się Chrystusa i oddał pokłon bożkom. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Ostatecznie św. Walenty został ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia.