Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8901
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Walka z epidemią a wolność osobista

Wtorek, 21 kwietnia 2020, 10:27
Aktualizacja: Czwartek, 23 kwietnia 2020, 15:44
Autor: WAC
Polska: Walka z epidemią a wolność osobista
Fot. pixabay.com
Przytrzymanie, unieruchomienie z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftanów bezpieczeństwa czy przymusowe podanie leków – takie środki przymusu bezpośredniego, na prośbę służb medycznych, mogą zastosować funkcjonariusze policji lub straży granicznej wobec osób odmawiających poddaniu się reżimowi sanitarnemu, a podejrzanych o zarażenie koronawirusem lub też z potwierdzonym zachorowaniem na COVID – 19.

Sposób postępowania funkcjonariuszy w takiej sytuacji reguluje procedura zatwierdzona 13 marca tego roku przez Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozwala ona między innymi na zastosowanie środków przymusu bezpośredniego wobec osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem, które wjeżdżając na teren Polski będą chciały się oddalić, nie poddadzą się poleceniom służb sanitarnych. Przymus może być też użyty wobec osoby, która na lotnisku omówi zmierzenia sobie temperatury lub też niechcącej się poddać kwarantannie lub izolacji domowej.

W sieci pojawiają się głosy osób, które możliwość zastosowania tak radykalnych rozwiązań odczytują jako wydatne ograniczenie wolności obywatelskiej lub wręcz pseudoniewolnictwo.

Jak mówi podinsp. Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji - w naszym regionie do tej pory funkcjonariusze policji nie musieli używać środków siłowych wobec osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem lub też chorych na COVID - 19. Interwencje ograniczały się do dyscyplinowania osób nie przestrzegających zasad kwarantanny oraz pojawiających się w przestrzeni publicznej bez maseczek.

Możliwość zastosowania środków przymusu bezpośredniego jest wymuszone specyficzną sytuacją epidemiologiczną - mówi podinsp. Edyta Bagrowska. - Sytuacji zarażonych koronawirusem w żaden sposób nie można na przykład porównywać z cierpiącymi na nowotwory. Ci ostatni rezygnując z terapii szkodzą tylko sobie. W przypadku chorych na COVID – 19 byliby oni też śmiertelnym zagrożeniem dla swojego otoczenia.

Twoja reakcja na artykuł?

2
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
1
8%
Smuci
1
8%
Złości
8
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
252
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group