Warsztaty potrwają trzy dni. W pierwszym dniu, w środę prelegent przedstawił krótki rys fotografii z podkreśleniem specyfiki fotografii przyrodniczej. Przedstawił też aspekty prawno-etyczne dotyczące fotografowania przyrody. Mimo, że fotografowanie natury nazywa się bezkrwawymi łowami to jednak Związek Polskich Fotografów Przyrody opracował kodeks etyczny, który powinien być przestrzegany przez wszystkich fotografujących.
Głównym jego założeniem jest to, że najważniejszym dla fotografującego powinno być dobro fotografowanego obiektu i jego środowiska. Chęć zrobienia dobrego ujęcia przyrodniczego nie powinna zakłócać świata dzikich zwierząt żyjących na swobodzie i w jakikolwiek sposób nie powinna zmieniać ich naturalnego środowiska.
Wykładowca przedstawił też najlepszych na świecie i w Polsce fotografików i filmowców przyrody. Te prezentacje miały uczulić kursantów na fotografowanie przyrody w różnorodny, indywidualny sposób, tak aby nie powielać milionów zdjęć dokumentalnych stworzonych przez setki tysiące fotografujących.
Dzisiaj, w drugim dniu warsztatów przewidziany jest krotki plener fotograficzny po to aby można było się zapoznać z podstawowymi aspektami fotografii przyrodniczej.
Trzeci dzień warsztatów, w piątek, to podsumowanie całego cyklu szkolenia. Polegać będzie na omówieniu fotografii uczestników warsztatów z poprzedniego dnia, oceny ich dzieł, przypomnieniu i utrwaleniu zasad rządzących fotografowaniem przyrody.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach zadania- Ekologia w bibliotece publicznej. Miejmy nadzieję, że przyczynią się do zachowania dla potomnych ciekawego obrazu otaczającej nas dzisiaj przyrody. Szkoda tylko, że mimo okresu wakacyjnego, oraz coraz liczniejszej rzeszy fotografujących tak nieliczna grupa jeleniogórzan skorzystała z tej formy darmowej edukacji.