W jeleniogórskim półfinale konkursu udział wzięło udział 170 szkół, w tym około 500 uczestników. Do konkursu w całej Polsce zgłosiło się 350 placówek oświaty. Zadania, jakie zostały przygotowane dla uczestników półfinału konkursu, zawierają zdarzenia, które przytrafić mogą się każdemu z nas.
Sprawdzano umiejętności udzielanie pierwszej pomocy, jak i zachowania się przy ataku zwierzęcia, w autobusie, w lesie, podczas pożaru i zadymienia wiernie imitowanego przez odpowiednią aparaturę. Były też poparzenia, omdlenia itp. Nowością w tym roku jest łączenie zdarzeń, np. przy „pożarze”, byli też „poparzeni”, których należało opatrzyć. Konkurs jest zarazem testem sprawdzenia i zweryfikowania umiejętności w zakresie bardzo szeroko pojętego bezpieczeństwa. Niezbędna okazała również wiedza dotycząca przygotowania się do wyjścia w góry, opieki nad psem czy kotem. Gimnazjaliści musieli też znać zagadnienia tyczące zachowania się w obiektach zabytkowych.
– „Uczę się bezpiecznie żyć” to konkurs, który ma nauczyć dzieci i młodzież odpowiednich zachowań w sytuacji realnych zagrożeń. Nasze konkursy są tak pomyślane, by uczestnicy jak najwierniej odtwarzali rzeczywiste zdarzenia i potrafili wykonać czynności ratujące życie, ale adekwatne do wieku dzieci. Chcemy by konkurs był praktyczny, zgodnie z zasadą: jak najmniej mówienia, jak najwięcej działania – powiedział Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa.
Dzisiaj odbyła się również konkurencja międzynarodowa skoncentrowaną na tematyce powodzi. Stację przygotowali Czesi, a sędziowali m.in. Niemcy. Dziś także teren przy ulicy Złotniczej odwiedził Bernd Lange, starosta powiatu Goerlitz oraz szef strony niemieckiej Euroregionu Nysa. Był jednocześnie najwyżej postawiony przedstawiciel władz, który zainteresował się tym przedsięwzięciem. Jak mówi Maciej Gałęski, w przyszłych edycjach jest możliwość pozyskania wsparcia właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Organizatorów wspomagali także niemieccy strażacy.
Zawodnicy, którzy zajęli jedno z trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej będą reprezentowali byłe województwo jeleniogórskie na wielkim finale 31 maja w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Organizatorami konkursu są Zarząd Wojewówdztwa Dolnośląkiego i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregion Nysa. Akcję finansowo wsparło wielu sponsorów i włączyło się wiele instytucji.