Meteoryty, szkielety i jaja dinozaurów, barwne i rzadkie minerały, złoto, czarny diament, a także bursztyny np. z szerszeniami – to wszystko można zobaczyć w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie.
W najwyżej położonym muzeum w Polsce, bo aż na 700 m nad poziomem morza, zgromadzono 3 tys. cennych okazów mineralogicznych i paleontologicznych. Najstarsze na świecie skamieniałe pnie drzewa, mające ok. 300 mln lat zostały znalezione przez Grzegorza Sokołowskiego po powodzi w 1997 r. W jednym z nich do tej pory tkwi pradawna szyszka.
Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja. - Najnowszym naszym nabytkiem jest ząb Megalodona, który był największym stworem jaki w ogóle żył na naszej planecie. Pochodzi z okresu 251,5 mln lat temu. Osiągał wagę 125 ton i długość 33 m - powiedział Grzegorz Sokołowski, współwłaściciel muzeum. Najstarszą skamieniałością są trylobity z okolic Pragi, które mają 530 mln lat. Ciekawe są też jaja dinozaurów kaczodziobych, których tu mamy siedem, natomiast w naszej filii w Kamieniu Pomorskim posiadamy aż 32 jaja. Zbieram minerały i różne skamieniałości już od 40 lat – podkreśla G. Sokołowski.
Minerały pochodzą z Karkonoszy i Gór Izerskich, kalcyty i stalaktyty z Wojcieszowa, a minerały rudne z Trepczy i Cavnik. Wiele minerałów pochodzi z już nieczynnych kopalni np. z kopalni siarki obok Tarnobrzega. Godna uwagi jest także największa w Polsce geoda ametystu sprowadzana z Brazylii.