Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 10998
Zalogowanych: 90
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ważna inicjatywa młodzieży z ZSOiT

Środa, 10 stycznia 2018, 7:58
Aktualizacja: Czwartek, 11 stycznia 2018, 5:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ważna inicjatywa młodzieży z ZSOiT
Fot. Przemek Kaczałko
"Ocalić od zapomnienia" to projekt młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, który prowadzony jest pod okiem nauczycieli języka polskiego: Jarosława Kotlińskiego oraz Marzeny Baćkowskiej. Dotyczy on przeszłości naszego miasta, związanej z Żydami. Twórcy projektu byli gośćmi posiedzenia Komisji ds. Młodzieży Rady Miejskiej.

- To dla nas ważne, aby nasze działania były kontynuowane – podkreślił J. Kotliński, który wraz z młodzieżą złożył petycję do prezydenta miasta, aby przywrócić pamięć o dwóch miejscach w naszym mieście. Chodzi o ulicę Kopernika, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga oraz obelisk przy ul. Wojewódzkiej w Cieplicach, gdzie znajdowała się filia obozu Gross Rossen. - Chcemy, aby miejsce po synagodze było w jakiś sposób upamiętnione, a obelisk został odnowiony – tłumaczy nauczyciel.
- Władze w okolicach 1974 roku skutecznie „zadbały”, aby ślady po kulturze żydowskiej zostały usunięte. Wtedy zniszczono synagogę, zlikwidowano oba kirkuty, macewy zostały wysypane na złomowisko kamieni. Wydaje się, że ta pamięć potrzebuje odnowienia – podkreślił Jarosław Kotliński.

- Chcemy propagować tę inicjatywę, uświadamiać ludzi – podkreśliła Oliwia Kurbiel, uczennica ZSOiT. Młodzi ludzie przyznają, że wspólne odkrywanie przeszłości jest ekscytujące. - Dochodzimy „po sznurku” do różnych rzeczy, poznajemy nowe osoby, jak np. pana Ivo Łaborewicza – to bardzo ciekawe doświadczenie – dodała Oliwia, która wspomina, że wstrząsającym przeżyciem była dla niej wizyta w miejscu byłej filii Gross-Rosen, gdzie życie toczy się normalnie. - Niektórzy ludzie nawet nie są świadomi w jakim miejscu żyją, mimo że jest tam obelisk – ubolewa uczennica.

Podczas posiedzenia Komisji ds. Młodzieży goście zapoznali radnych z projektem, który realizują. Uzyskali też deklarację wsparcia w działaniach i już zarysowano plany kontynuacji działań. - Można ich działania poszerzyć o wydarzenia kulturalne w mieście, zawarcie informacji w planowanym trakcie historycznym – wymieniała Alicja Dusińska, przewodnicząca Komisji. - Nie ukrywajmy, historia Żydów w naszym mieście została niemal „wymazana gumką”, natomiast nikt z nas nie zastanawiał się ile to wniosło w bogactwo tego miasta. Wstyd, że nie potrafiliśmy tego uszanować i należy do naprawiać – dodała radna, która przyznaje, że Komisja właśnie po to powstała, aby wspierać jeleniogórską młodzież.

ZSOiT ubiega się o tytuł „Szkoły dialogu”, którą przyznaje Fundacja Forum Dialogu. Uczniowie „Śniadeckiego” przygotowali też mapkę pod nazwą „śladami menory”, która jest dostępna m.in. w BWA, a wkrótce będzie dodrukowana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
611
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group