Muzeum Karkonoskie jest szczególnym miejscem na szklarskiej mapie Polski - to w naszym mieście znajdują się największe zbiory szkła artystycznego. Sam region również ma mnóstwo tradycji i to wymienione powody, dla których konkurs nie mógłby się odbyć w innym miejscu.
Chcemy podtrzymać tradycję, gdzie Dolny Śląsk od średniowiecza był znany z produkcji dobrego szkła gospodarczego, ale i artystycznego - podkreślił Cezary Przybylski, marszałek województwa. - Muzeum Karkonoskie ma ogromne zasługi w upowszechnianiu kultury i nawet dzisiaj, mimo wakacji, sporo osób zwiedza - dodał polityk, który zapowiada, że konkurs będzie wydarzeniem cyklicznym.
Patronem konkursu jest prof. Zbigniew Horbowy – artysta i projektant, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, reformator polskiego szkła artystycznego, który całe swoje twórcze życie związał z regionem dolnośląskim.
Podczas piątkowego wydarzenia zaprezentowano ponad 350 dzieł autorstwa Zbigniewa Horbowego oraz innych uznanych artystów lat 60., 70. i 80. Zakup został dofinansowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także sponsorów.
Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego to ewenement w skali Polski, ale i Europy. To się wpisuje w pbchody Międzynarodowego Roku Szkła ogłoszonego przez ONZ - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.
Konkurs powstał z inicjatywy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Zgłoszenia w formie online kierować będzie można na adres horbowy@okis.pl.
W 2023 roku będzie można zobaczyć efekty konkursu, bowiem nadesłane prace będą wystawione w jeleniogórskiej placówce. Następnie wystawa konkursowe zawita do ASP we Wrocławiu.
Warto dodać, że do niedzieli (3.07) w Laboratorium szkła trwa wakacyjny weekend szklarski, gdzie w godzinach 10:00 – 17:00 hutnicy z huty szkła Novosad & Syn w Harrachovie prowadzą pokazy hutnicze. Wstęp do laboratorium jest bezpłatny. Na zwiedzanie muzeum obowiązują bilety.