Z dwoma spektaklami pt. „Macbeth Badya” i „The American Football” wystąpi Kasba Arghya, grupa teatralna z Kalkuty; odbędzie się koncert muzyka Samyabraty Mukherjee’go, a towarzyszyć tym przedsięwzięciom będą ekspozycje stoisk z indyjskimi materiałami, ubraniami, ozdobami oraz przysmakami hinduskiej kuchni.
MACBETH BADYA – spektakl grupy teatralnej Kasba Arghya – 17.11.2018 (sobota), godz. 18.00
„Macbeth Badya” to spektakl, w którym poezja ruchu i muzyka rezonują z dialektyką tragedii Makbeta. Zadania reinterpretacji tragedii Makbeta podjął się indyjski reżyser i dramaturg Manish Mitra – założyciel i szef zespołu Kasba Arghya z Kalkuty. Spektakl „Macbeth Badya” to opowieść o współczesnym człowieku i jego dążeniu do władzy. Widowisko osadzone jest na fundamencie tradycyjnych indyjskich rag, do akompaniamentu pakhoaj. Natomiast narracja jest fuzją różnorodnych form tradycyjnego tańca indyjskiego, takich jak: kathakali, bharanatyam, kathak i tradycyjnych form teatralnych – kutiyattam i yakshagana.
THE AMERICAN FOOTBALL – spektakl grupy teatralnej Kasba Arghya oraz koncert Samyabraty Mukherjee’go – 18.11.2018 (niedziela), godz. 18.00
„The American Football” to spektakl zainspirowany utworem Harolda Pintera pod tym samym tytułem. Znaczącym jest, że na wieść o śmierci Grahama Greene’a, w kwietniu 1991, Pinter wychwalał jego umiejętność patrzenia na rzeczywistość „torturowanego nagiego ciała” ponad polityczną retoryką. Własna obsesja Pintera na punkcie przepaści pomiędzy językiem, a faktem, skłoniła go, w sierpniu tego samego roku, do napisania wiersza pt.„Football amerykański. Refleksja na temat wojny w zatoce”. Publikacji utworu odmówiły: “The Independent”, “The Observer”, “The Guardian”, ”The New York Review of Books” i “The London Review of Books”. Szczególnie ostatni z wymienionych magazynów wzbudził gniew Pintera, gdyż do odrzuconego tekstu dołączono zapewnienie, że wiersz ma „znaczącą siłę”, i że redakcja podziela zdanie autora na temat Stanów Zjednoczonych. Teatr Kasba Arghya swoim spektaklem stawia pytanie o sens wojny z terroryzmem, a jednocześnie obnaża strach tych, którzy wypowiadają wojnę poecie.
Spektakl będzie tłumaczony na język polski.
Po spektaklu odbędzie się koncert w wykonaniu muzyka Samyabraty Mukherjee’go. Zaśpiewa on tradycyjne hinduskie pieśni, zagra zaś na instrumencie nazywanym esraj.
Kasba Arghya – to grupa teatralna z Kalkuty (Indie). Dyrektorem grupy jest Manish Mitra, reżyser i twórca teatralny, specjalizujący się w pracy z tradycyjnymi indyjskimi formami teatralnymi. Praca teatru Kasba Arghya skupiona jest na badaniu tradycyjnych elementów kultury Indii – teatralnych, muzycznych i tanecznych, i na ich podstawie rozwijaniu nowoczesnego języka teatru. Artyści zespołu Kasba Arghya nieustannie pracują nad zgłębianiem etnicznych źródeł własnej kultury. Aktorzy teatru są świetnie wyszkolonymi specjalistami w dziedzinie tradycyjnych indyjskich form tańca, m.in.: kathakali, kutiyattam i kalaripayattu. W swojej pracy, poprzez trening fizyczny, dążą do zrozumienia ciała aktora działającego na scenie i zasad jego scenicznej obecności. Starają się też stworzyć własną, oryginalną metodę scenicznej fizycznej narracji i teatralnego obrazowania.
Ekspozycja stoisk z rękodziełem będzie dostępna w sobotę i niedzielę już od godziny 14.00 – w hallu przed salą widowiskową.
Bilet w cenie 40 zł za spektakl. Karnet dwudniowy: 70 zł. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury „Muflon” lub pod numerem telefonu: 75 75 537 70.
Imprezy dofinansowane z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.