Celem projektu jest promocja produktu turystycznego - Królestw Ducha Gór dla wschodniej części Karkonoszy, zwiększenie ruchu turystycznego w regionie i zachęcenie mieszkańców pogranicza do wzajemnych odwiedzin. Podczas inauguracji projektu, jego uczestnicy mogli zdobyć Karkonoski Paszport Turystyczny i wbić do niego okolicznościowe stemple oraz zrobić sobie zdjęcie z… Duchem Gór. W programie dla najmłodszych uczestników znalazły się zajęcia plastyczne, gry i zabaw właśnie z Duchem Gór. Wystąpiły także kowarzanki Ewelina Szklarek i Ania Bukowska, które swoim śpiewem wzbogaciły program imprezy.
W programie bierze udział dziesięć miast i gmin Karkonoszy wschodnich, które tworzą razem „Królestwo Ducha Gór”. Po stronie polskiej są to jedynie Kowary, natomiast w Czechach: Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Trutnov, Svoboda nad Úpou, Žacléř, Černý Důl, Mladé Buky, Horní Maršov, Malá Úpa. W każdej informacji turystycznej tych miejscowości za darmo można wziąć Karkonoski Paszport i tym samym włączyć się do zabawy.
- Po polskiej stronie gór Karkonoski Paszport Turystyczny odbierać można tylko w Informacji Turystycznej w Kowarach, przy ul. 1 Maja 1a, oczywiście bezpłatnie. Następnie w 14 punktach po stronie polskiej i czeskiej należy zbierać pieczątki, a kto uzbiera ich 10, może w dowolnym punkcie informacji dziesięciu miast, które biorą udział w projekcie, wymienić je na plecaki. W razie wyczerpania zasobów nagrody głównej, przewidzieliśmy innego rodzaju upominki. Zabawa potrwa do końca roku – powiedział Andrzej Weinke - główny specjalista promocji i komunikacji społecznej Biura Promocji i Rozwoju z Urzędu Miasta Kowary.
Odciski unikalnych stempli do paszportów można zbierać w pięciu miejscach w Kowarach: w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska przy ul. Zamkowej 9, w Mineralogicznym Muzeum Ziemi przy ul. Zamkowej 9, w Pałacu Miejskim „Smyrna” przy ul. Ogrodowej 21, w Domu Tradycji Miasta Kowary przy ul. Górniczej 1, a także w kowarskiej Informacji Turystycznej przy ul. 1 Maja. Ponadto pieczątki można zdobyć w dziewięciu Informacjach Turystycznych (Infocentrach) po stronie czeskiej.
- Będziemy szczęśliwi jeżeli uczestnicy zabawy będą wracać do „Królestwa Ducha Gór”. Warto też zarejestrować swój Turystyczny Paszport na stronie www.krolestwoduchagor.pl, gdyż będą wtedy przesyłane dodatkowe informacje o przygotowywanych akcjach i imprezach we wschodnich Karkonoszach oraz o specjalnych bonusach, w postaci zniżek na różne atrakcje turystycznej – dodaje Andrzej Weinke.
Projekt pn. „Królestwo Ducha Gór” kosztuje ponad 8 tys. euro i współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Przekraczamy granice.