Konkurs rozgrywany jest w czterech kategoriach wiekowych: dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne, klasy I – III, klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII. Wzięło w nim udział ogółem 17 drużyn z klas 0, 19 drużyn z klas I-III, 22 drużyny z klas IV-VI i 28 zawodników (kat. SP kl. VII -VIII) ze szkół oraz przedszkoli leżących na terenie gmin zrzeszonych w Euroregionie Nysa po stronie polskiej.
Osiągnęliśmy dojrzałość, bo spotykamy się po raz 18. Jest tak duże zainteresowanie, że w Jeleniej Górze robimy jeden z czterech półfinałów - pozostałe będą w Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu. Pierwszym etapem odbył się w poszczególnych szkołach i placówkach, skąd wyłoniono przedstawicieli do półfinału - powiedział Maciej Gałęski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Uczę się bezpiecznie żyć". - To zdaje się najtrudniejszy konkurs w Polsce, bo to wąskie dziedziny, a ciężko być specjalistą we wszystkim. To wyzwanie dla dzieci, ale też dla nauczycieli i sędziów. Staramy się, aby wszystkie zadania odpowiadały życiu codziennemu, a więc higiena, zdrowa żywność, droga do szkoły, bezpieczeństwo w masowych wydarzeniach, świadomy wypoczynek, rekreacja - całe spektrum życia człowieka - podkreślił M. Gałęski, który cieszy się, że frekwencja wróciła do czasów sprzed pandemii.
Co istotne, organizatorzy otrzymują informacje zwrotne, że każdego roku uczestnicy konkursu w życiu codziennym doskonale radzą sobie w sytuacjach związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa. Zdarza się również, że dzieci zwracają uwagę dorosłym, np. na szlakach turystycznych. Organizatorzy zapowiadają również badania naukowe dotyczące skuteczności konkursu.
Dla dzieci bardzo ważne jest bezpieczeństwo. To bardzo chłonne istoty, więc cieszę się, że można je uświadamiać od najmłodszych lat - wyznała pani Anna, nauczycielka, która przyjechała na konkurs z dziećmi z Bolesławca.
Do finałowego etapu, który zostanie rozegrany 15 maja w Uniwersytecie Wrocławskim awansowały:
Przedszkola:
1. Miejskie Przedszkole nr 19 Jelenia Góra - 95,5 pkt.
2. Miejskie Przedszkole nr 10 Jelenia Góra - 94,5 pkt.
3. Publiczne Przedszkole Mysłakowice - 90,5 pkt.
Kategoria klas I-III:
1. Szkoła Podstawowa nr 2 Jelenia Góra - 115,5
2. Szkoła Podstawowa nr 3 Kowary - 115,5
3. Szkoła Podstawowa Wojcieszów - 110,5.
Kategoria klas IV-VI:
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny Marciszów 77,00
2. Szkoła Podstawowa Janowice Wielkie 77,00
3. Szkoła Podstawowa Nowogrodziec 73,00
Kategoria klas VII-VIII:
1. Szkoła Podstawowa Działoszyn (Michalina Stawiarska) - 128,5
2. Szkoła Podstawowa nr 11 Jelenia Góra (Łucja Smaruj) - 128,5
3. Zespół Szkolno-Przedszkolny Marciszów (Lena Pisarek) - 128,0.