Uczestnicy mogli odwiedzić kącik pszczelarski przy hotelu dla owadów, zobaczyć prezentację produktów pszczelich, model pszczoły i domek dla trzmiela. Było także stoisko, przy którym dzieci dowiedziały się, jak samemu stworzyć miejsce przyjazne pszczołom na balkonie i w ogrodzie oraz stoisko z ziołami.
Trzeba dzieciom i młodzieży przybliżać problematykę pszczół, aby w przyszłości szanowały pszczoły. Dorosłemu ciężko zmienić przyzwyczajenia - podkreślił Jan Okulowski, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze. - Pszczoła spełnia w ekosystemie bardzo ważną rolę - miód jest produktem ubocznym. Pszczoła zapyla kwiaty, a to są nasiona, pożywienie dla ptaków, ludzi - opowiadał J. Okulowski.
Przedstawiciele związku pszczelarzy przyznają, że świadomość wśród ludzi, w tym u rolników - jest coraz większa.
Nie jest problemem to, że rolnik stosuje środki chemiczne, lecz to kiedy je stosuje i w jakich ilościach. Te środki należy używać po oblocie pszczół. Uczymy się żyć (pszczelarze i rolnicy) w dobrej kooperacji, jest coraz lepiej - mówił prezes RZP. - Obecność pszczół na plantacjach zwiększa zbiory nawet o ponad 30 procent z hektara - dodał J. Okulowski.
Wielki Dzień Pszczół na terenie ogrodu dydaktycznego DZPK w Sobieszowie był okazją do zaprezentowania ważnej roli owadów w naszym świecie.
Gdyby nie było świata owadów, nie byłoby życia na naszej planecie. Pszczoły są bardzo pożyteczne, są wskaźnikiem życia przyrodniczego i powinniśmy robić wszystko na rzecz ich ochrony - podkreśliła Agnieszka Łętkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze.
Podczas spotkania dzieci miały do odwiedzenia trzy stoiska, gdzie mogły dowiedzieć się wiele ciekawostek, próbować różnych miodów, zapoznać się ze sprzętem pszczelarzy, poznać rośliny przyjazne pszczołom, wykonać ekodoniczki, które mogły zabrać do domu.
Wielki Dzień Pszczół organizowany jest od 7 lat pod hasłem "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Wczoraj odbył się m.in. w Parku Narodowym Gór Stołowych i w ogrodzie dydaktycznym Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze, a dzisiaj odbędzie się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, należącym do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.