W toku śledztwa ustalono, iż przedstawiciele siedmiu spółek z o.o. z Wrocławia, Warszawy i Łodzi, działając w zorganizowanej grupie, w latach 2011-2012 wprowadzali na rynek w Polsce sztaby złota inwestycyjnego, zakupione za granicą z państw Unii Europejskiej. Transgraniczna sprzedaż złota inwestycyjnego wewnątrz UE jest zwolniona z podatku VAT. O zakupie za granicą złota inwestycyjnego w/w spółki nie informowały właściwych urzędów skarbowych, ukrywając w ten sposób postać zakupionego złota i źródło jego pochodzenia.
Sprawcy przetwarzali potajemnie sztaby na granulat złota, którego sprzedaż w kraju jest obciążona 23% podatkiem VAT. Następnie sprzedawano granulat po cenie brutto zawierającej w/w stawkę VAT podmiotowi zajmującemu się produkcją wyrobów z metali szlachetnych o przeznaczeniu przemysłowym. Jednocześnie do urzędów skarbowych składano poświadczające nieprawdę deklaracje VAT-7, jakoby sprzedane złoto pochodziło z nabycia wewnątrzkrajowego, w formie granulatu i z zastosowaniem również stawki VAT 23%.
W ten sposób, w drodze oszustwa podatkowego, oraz stosując celowo niezwykle niskie a zarazem fikcyjne marże, spółki, których działalność obejmuje akt oskarżenia, niesłusznie odliczały podatek VAT naliczony przy rzekomych zakupach granulatu w kraju od fikcyjnych dostawców.
Działania oskarżonych doprowadziły do uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa na kwotę ponad 75 milionów złotych.