Rzecz tyczy tzw. jednostek: Centralnej, Jagniątkowa i Maciejowej. Pierwsza z nich to obszar między Jelenią Górą i Cieplicami, obejmujący dawne osady Kunice i Malinnik. W większości są tam łąki i nieużytki. W latach 70. XX wieku istniała koncepcja rozbudowy miasta w tym właśnie kierunku, ale zdecydowano się na kontynuację zabudowy Zabobrza. Plany tzw. dzielnicy Centralnej, która miała się rozciągać na wspomnianych terenach, nigdy nie zostały zrealizowane.
Z kolei Maciejowa i Jagniątków to dawne wsie włączone w granice administracyjne Jeleniej Góry w minionym 30-leciu. Najpóźniej, bo w latach 90. ubiegłego wieku, w granice miasta wcielono Jagniątków. Pod koniec lat 70. stało się tak z Maciejową. W ten sposób stolica Karkonoszy stała się jednym z dłuższych miast Polski: mierzy około 36 km. W Jagniątkowie jest też najwyżej położony punkt stolicy Karkonoszy i granica z Czechami.
Dzięki miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego będzie można określić kształt i przeznaczenie określonych gruntów na danym terenie. Jednak, aby móc taki plan przyjąć, trzeba przejść przez wielostopniową procedurę, z konsultacjami społecznymi włącznie.
Póki co zainteresowani inwestycjami w Jagniątkowie, Maciejowej lub jednostki Centralnej mogą zgłaszać wnioski do planu miejscowego. na piśmie w Punkcie Obsługi Interesanta, pokój nr 30, ul. Sudecka 29, 58 – 500 Jelenia Góra. Termin upływa dnia 19 czerwca.
– Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy – informuje Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.