Pięć wilków zostało dostrzeżonych po czeskiej stronie grzbietu Lasockiego, którym biegnie granica państw: Polski i Czech. – Natomiast w polskie Karkonosze wróciły rysie, które mają już potomstwo. – Widzieliśmy co najmniej jedno młode – informuje Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wilki pojawiły się w Karkonoszach 170 lat po tym, jak w 1842 r. po czeskiej stronie gór odstrzelono ostatniego osobnika. Możliwe, że teraz przywędrowały z niemieckiej części Łużyc lub z polskich Borów Dolnośląskich. Wilki zostały wypatrzone przez mieszkańców wschodniej części Karkonoszy już jesienią 2011 r. – Wilki żywią się padliną i zwierzyną od myszy po jelenia, w tym ostatnim przypadku polują całą grupą. Ataki wilków na ludzi można włożyć między bajki, gdyż są bardzo płochliwe – powiedział Michał Makowski.
O ile wilki w Karkonoszach raczej jedynie się przemieszczały, to dwa rysie zdążyły się już osiedlić. - Są to samiec i samica, które doczekały się potomstwa. Jest to bardzo rzadki gatunek, dlatego jest pod ścisłą ochroną – mówi Michał Makowski. Zwierzęta te, pochodzące z rodziny kotowatych, polują na ptaki oraz młode jelenie. Nie stanowią zagrożenia dla człowieka.