
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.
Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.
Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.
Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.
KUP SUBSKRYPCJĘ
Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.
Zobacz jak odblokować
Podczas piątkowego koncertu usłyszymy: “Uwertura do opery Semiramida” Gioacchino Rossiniego, rzadko grany ze względu na stopień trudności - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 Niccoló Paganiniego oraz III Symfonia Es-dur Eroica op. 55 Ludwiga van Beethovena.
Piątkowy koncert symfoniczny to będzie popis dość rzadko występującego w Polsce artysty – skrzypka Mariusza Patyry. Jest on pierwszym Polakiem, który wygrał w jednym z najważniejszych i najtrudniejszych konkursów na świecie, jest zdobywcą pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui (2001) oraz nagrody specjalnej za wykonanie Kaprysów Niccoló Paganiniego, w ramach której otrzymał wówczas kopię instrumentu “Il Cannone” (“Armata”), należącego do tego wirtuoza. Na tych skrzypcach, zbudowanych przez J. B. Erwina (Dallas, 2000 r.), jak też na kopii skrzypiec Guarneriego del Gesu z 1733 r. (zbudowanej przez Ch. Erichsona – Hanower 2003 r.), Patyra gra na co dzień do dziś. Był także zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu im. Josepha Joachima w Hanowerze (Niemcy) oraz w 1988 r. finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Stradivariego w Cremonie (Włochy). Ponadto zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena, a także w 2000 r. nagrodę specjalną Orkiestry Symfonicznej Odense (Dania).
Mariusz Patyra naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (klasa prof. K. Węgrzyna) i Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (klasa prof. I. Kertscher). W latach 1997– 98 muzyk był laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze i finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie. W 2000 r. artysta zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym C. Nielsena w Odense, a także nagrodę specjalną Odense Sinfoniorkester.
Koncertował w wielu europejskich krajach m.in. w Hiszpanii, Czechach, Rosji, Austrii, Niemczech i Włoszech. Występował na estradach w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Japonii. Artysta koncertował z wybitnymi zespołami zarówno w Polsce (Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus", Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Sinfonia Varsovia), jak i zagranicą (Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana). W swoim dorobku posiada liczne nagrania płytowe, nagrywał m.in. dla Polskiego Radia, Niemieckiego Radia (NDR, WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE).