Przypomnijmy, że ponowne przywrócenie do życia szlaku kolejowego z Jeleniej Góry do Karpacza to cel stowarzyszenia Karkonoskie Drezyny Ręczne. Pomysłodawcom i założycielom organizacji marzą się nie tylko rekreacyjne koleje sezonowe, czy przejazdy drezynami. Docelowo zamierzeniem jest ponowne otwarcie linii dla regularnych połączeń kolejowych miasta pod Śnieżką.
Zdaniem KDR dzierżawa stacji przez samorząd może pozwolić na realizację całego programu uzdrowienia i rewitalizacji szlaków. Że warto być przy tym upartym, przekonuje obecny stan szyn oraz stacji, o które od dwóch lat dbają Adriana Kostka i Rafał Gersten. To oni wyremontowali część torowiska oraz odmalowali ostatnio dworzec. – Gdyby nie stowarzyszenie, tory zostałyby rozkradzione, a stacja – doszczętnie zdemolowana – mówią kolejowi entuzjaści.
Jednak, aby samorząd mógł stację przejąć na zasadach proponowanych przez PKP, potrzebna jest zgoda rady miejskiej. A radni nie są w tej kwestii jednomyślni. Przejęcie dworca wiąże się bowiem w z kosztami, nie tylko w postaci czynszu (750 złotych miesięcznie) za nieruchomość. W propozycji PKP nie jest wskazane, kto ma dbać o stację. Niemal 30-letnia dzierżawa nie zapewnia też prawa pierwokupu dworca w przyszłości.
Mało kto wspomina także o kosztach ponownego uruchomienia całej linii, które – zakładając remont infrastruktury, obsługę i minimalne choćby zainteresowanie, dające przychody – to na pewno miliony złotych. Wyremontować trzeba bowiem nie tylko odcinek torowiska w Karpaczu, lecz także pozostałe części biegnące przez gminę Mysłakowice, Kowary, Podgórzyn i oczywiście – Jelenią Górę.
Pomysł rewitalizacji linii i uruchomienie na niej połączeń turystycznych samorządowcy z tych gmin poparli, ale nie było mowy o żadnych deklaracjach materialnych.
Zdaniem członków stowarzyszenia radni powinni mimo wszystko zdecydować o przejęciu dworca w dzierżawę. Inne rozwiązanie, czyli na przykład sprzedaż terenu na przetargu komercyjnym, może przynieść całkowitą klęskę pomysłowi na ratowanie starych linii Kolei Karkonoskiej.