W ostatnim czasie w ustawie o samorządzie gminnym zostały wprowadzone zmiany, które wymagają korekt w statucie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Pochylili się nad tym radni, którzy jednogłośnie - pozytywnie zaopiniowali projekt.
W dotychczasowej uchwale wyznaczono na opiekuna MRM przewodniczącą Komisji ds. Młodzieży i Sportu, a ustawa wymaga, aby to młodzi radni wybrali sobie opiekuna - jedynie musi ta osoba mieć doświadczenie w pracy samorządu. Ponadto, dzięki nowelizacji ustawy - młodzież będzie mogła liczyć na zwrot kosztów przejazdu, gdy będą musieli udać się w delegację.
Oprócz tego wydłużyliśmy czas trwania wyborów - będą się odbywać od godz. 8:00 do 15:00 - powiedziała Aneta Kolendo, przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży i Sportu, która liczy, że wybory w szkołach ponadpodstawowych i uczelniach uda się przeprowadzić na początku grudnia i tym razem obostrzenia pandemiczne w tym nie przeszkodzą.
Do Młodzieżowej Rady Miejskiej będą mogli startować uczniowie jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych oraz trzech uczelni wyższych - w placówkach (będących okręgami wyborczymi) mandat do MRM uzyska jedna osoba, a w tych, gdzie liczba uczniów/ studentów przekracza 300 - dwa mandaty. Startować mogą zarówno osoby z Jeleniej Góry, jak i spoza miasta - warunkiem jest nauka w jeleniogórskiej szkole lub uczelni.
To znakomity pomysł. Już od samych wyborów to musi być ciekawe i atrakcyjne dla młodzieży, aby była świadoma w czym będzie partycypować. Uważam, że to powinno być ciało, które będzie opiniować wszystkie inicjatywy podejmowane z myślą o środowisku młodzieżowym. Rada powinna też inicjować pewne działania - powiedział Piotr Iwaniec, dyrektor Departamentu Edukacji, który w kadencji 2014-2018 jako radny był inicjatorem powstania Komisji ds. Młodzieży. - Apeluję jednocześnie do radnych Rady Miejskiej, aby się dobrze zaopiekowali młodzieżą - dodał P. Iwaniec.
Radni zapewniają, że głos młodzieży będzie dla nich ważny podczas podejmowania decyzji na sesji.