Pomysł taki wymaga wszechstronnego przygotowania – pod każdym względem, tak aby ideę udało się zrealizować z jak najlepszym skutkiem. Dobry projekt, odpowiednia działka, solidne materiały budowlane i zgrana ekipa na pewno nam w tym pomogą.
1. Zaczynamy – od czego?
2. Projekt na naszą miarę oraz potrzeby
3. Gotowy, czy na zamówienie? Jaki projekt wybrać?
Zaczynamy – od czego?
Jak się za to zabrać? Budowa domu krok po kroku – jeśli jesteśmy zainteresowani tym zagadnieniem, bez kłopotu znajdziemy takie porady w Internecie. Oczywiście nie możemy ich do końca traktować jako nieomylnej wyroczni, ale na pewno ułatwią nam one podjęcie decyzji. Na początku musimy przeprowadzić dokładne rozeznanie co do tego, czego będziemy potrzebować, jakie dokumenty się przydadzą, gdzie ów dom zamierzamy postawić, itp. Na tym etapie dobrze też zastanowić się z czego zamierzamy budowę sfinansować, jak długo ma ona trwać, a także kiedy będziemy mogli się wprowadzić na gotowe. Warto też porozmawiać z kimś, kto dom już zbudował – dzięki takiej dyskusji unikniemy, być może, niektórych błędów oraz pomyłek. Trzeba również sprawdzić aktualne zapisy w prawie budowlanym, bo nie wszystko wszędzie da się zrobić – kontakt ze specjalistą od takich przepisów na pewno nam nie zaszkodzi – wręcz przeciwnie.
Projekt na naszą miarę oraz potrzeby
Jeśli etap wstępny mamy już za sobą, powinniśmy przystąpić, wraz z rodziną, do wyboru konkretnego projektu budowlanego. Możliwości jest tutaj bardzo wiele i jest to jeden z trudniejszych momentów, gdyż trzeba dokonać konkretnego wyboru, który pozostanie z nami na wiele lat. Dom parterowy lub piętrowy, z piwnicą lub bez, garażem i małym basenem na zapleczu albo dużym ogrodem, w którym będą się mogły bawić dzieci, itp. Tutaj też trzeba wybrać, czy dom będzie murowany, czy drewniany, czy do jego budowy użyjemy przede wszystkim materiałów energooszczędnych, czy przewidujemy założenie paneli fotowoltaicznych, by z nich czerpać prąd, etc. Dodatkowo trzeba przewidzieć rozmieszczenie poszczególnych członków rodziny, co z kolei wiąże się z ostatecznym metrażem naszego nowego lokum. No i czy jesteśmy w stanie wszystko uwzględnić tak, aby wystarczyło nam na to własnych środków, czy też konieczne będzie wzięcie kredytu bankowego.
Gotowy, czy na zamówienie? Jaki projekt wybrać?
Co do projektu domu możliwe są zasadniczo dwie drogi: zakup gotowej propozycji albo zlecenie stworzenia takiego założenia od podstaw. Gotowy projekt będzie na pewno tańszy, ale może wymagać różnego rodzaju modyfikacji. Nie zawsze wszystko da się zmienić w takim planie. Tymczasem projekt wykreślony od podstaw, da nam dom na miarę naszych marzeń, do tego oryginalny oraz niepowtarzalny. Oczywiście ta opcja jest o wiele droższa, ale na pewno warta naszego zachodu. Pozwoli on na uwzględnienie różnorodnych nietypowych rozwiązań, na których bardzo nam zależy. Budowa domu to przeważnie czynność jednorazowa w całym życiu – być może warto rozegrać ją tak, byśmy otrzymali dom z naszych snów? Potem już tylko wystarczy uzyskać pozwolenie na budowę i powoli dążyć do szczęśliwego zakończenia tej długiej opowieści, dzięki której ostatecznie zamieszkamy we własnym domu, na wymarzonej działce, tam gdzie słońce wschodzi zupełnie inaczej.