- Oczekujemy od Marszałka Dolnośląskiego wykazania się dyspozycyjnością i otwartością na porozumienie ze stroną społeczną. Oczekujemy, że właściciel poważnie potraktuje problemy szpitala dotyczące wartości kontraktu i poziomu wynagrodzeń pracowników. Z niepokojem obserwujemy pozorowanie działania właściciela w zakresie chociażby wyboru zarządu szpitala, wspierania szpitala w zakresie otrzymania uczciwego kontraktu czy też składania pracownikom propozycji finansowych. Należy jak najszybciej doprowadzić do rozwiązania problemy a nie odkładać całość zagadnienia po wyborach – czytamy w komunikacie przesłanym z Zarządu Regionu Jeleniogórskiego „Solidarność”.
Inicjatorem powstania Społecznej Inicjatywy jest Komitet Protestacyjny Szpitala i Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność, a deklarację przystąpienia wyrazili m.in. Tadeusz Lewandowski - radny Sejmiku Dolnośląskiego, członek Rady Społecznej Szpitala, Marcin Zawiła - prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak - wiceprezydent Jeleniej Góry, Anna Konieczyńska - starosta Powiatu Jeleniogórskiego, Jerzy Pokój - przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego, członek Rady Społecznej Szpitala.
Inicjatywa jest ponad partyjna i ma skupiać przedstawicieli środowisk o różnych poglądach. - Liczymy na to, że inni przedstawiciele społeczni i samorządowi będą przystępować do tej inicjatywy oraz wspierać nasze działania na rzecz rozwiązania poszerzającego się konfliktu, tym bardziej, że od 23 października 2015 roku pracownicy szpitala rozpoczęli protest głodowy – powiedział Franciszek Kopeć z NSZZ „Solidarność”.
Otrzymaliśmy również informację, że władze Powiatu Jeleniogórskiego i Jeleniej Góry skierowały do Marszałka Dolnośląskiego, Ministra Zdrowia i innych decydentów apel o podjęcie działań na rzecz rozwiązania problemów pracowników Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność w pełni popiera wystąpienie władz samorządowych dwóch naszych powiatów – dodał szef „S” regionu jeleniogórskiego.