Była to już piąta edycja szkolenia zawodowego w ramach wspierania młodzieży. Ogółem z tej pomocy skorzystało 400 osób.
Grupa szkoliła się od 20 października do 15 stycznia. Był to nowy blok projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, jakie Ochotniczy Hufiec Pracy będzie realizował na Dolnym Śląsku do 2013 roku. Program „Szkolenie – praktyka – zatrudnienie – rozwój”, jednej grupie umożliwił zdobycie zawodu – przedstawiciela handlowego i operatora wózków widłowych, a uczniom nadrobienie zaległości w nauce i poprawę wyników w szkole.
Szkoleni zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: do grupy A trafiła młodzież w wieku wypełniania obowiązku szkolnego od 16 do18 lat, natomiast w grupie B znalazła się młodzież w wieku od 18 do 25 lat. Kurs obejmował: 30 godzin informatyki, 60 godzin języka obcego, 25 godzin ABC przedsiębiorczości, 25 godzin warsztatów z psychologiem i tyle samo innych zajęć.
- Pełnoletni w ramach kursu zdobyli kwalifikacje zawodowe na kierunkach przedstawiciel handlowy z prawem jazdy i nowoczesny magazynier, a młodzież szkolna skorzystała z 30 godzin korepetycji z matematyki i 20 godzin z języka polskiego – mówił komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Jeleniej Górze, Włodzimierz Cikorski - grupa A miała 320 godzin zajęć, a młodzież szkolna 220 godzin zajęć i szkoleń. Chodziło o to, by dać młodzieży szansę zdobycia dodatkowego lub pierwszego zawodu, dzięki któremu łatwiej odnajdą się na rynku pracy i poradzą sobie w życiu. Z drugiej strony uczącym się beneficjentom program miał za zadanie pomóc w promocji do następnej klasy.
Szkolenie jednego uczestnika kosztowało około 7 tysięcy złotych. Za to opłacono wykładowców, psychologów, prawników, kursy na prawo jazdy, obiady i koszty przejazdów na szkolenia.
- Dla mnie najważniejszy był kurs zawodowy na przedstawiciela handlowego i prawo jazdy, których bez pomocy OHP, nie zrobiłbym go w najbliższym czasie – mówi Dawid Kowalczyk. Zamierzam pracować teraz w zdobytym zawodzie. Poza tym istotne były też spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem i prawnikiem. Nie mniej ważne były integracja z grupą i poznanie rynku pracy. Myślę, że kurs prawa jazdy i szkolenie dodatkowo poszerzyło moje możliwości w zdobyciu pracy.
Izabela Kosiak z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze, nie ukrywa, że gdyby nie te zajęcia, trudno byłoby jej poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami w szkole. - Te zajęcia nie tylko pomogły mi nadrobić zaległości, ale również zachęciły do dalszej nauki – usłyszeliśmy.
Jak zapowiadają organizatorzy, wkrótce rozpocznie się kolejne szkolenie młodzieży zorganizowane przez Ochotniczy Hufiec Pracy.
- W niedalekiej przyszłości zamierzamy wdrożyć projekt dotyczący utworzenia młodzieżowych centrów kariery i punktów pośrednictwa pracy, które pojawią się również w Jeleniej Górze – mówiła zastępczyni komendanta Dolnośląskiego Wojewódzkiego Hufca Pracy, Olga Jabłonko.