Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11209
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Współpraca i współdziałanie pilnie miastu potrzebne

Czwartek, 28 października 2010, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 29 października 2010, 8:56
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Współpraca i współdziałanie pilnie miastu potrzebne
Fot. Angela
79,5 procenta na pięciuset pytanych jeleniogórzan uważa, że Jelenia Góra jest dobrym miejscem do życia, jednak mieszkańcy mają poczucie zastoju. Ich największym problemem jest brak pracy. Zdaniem respondentów miasto nie wykorzystuje swoich atutów, nie promuje się i ma słabą ofertę kulturalną – to wyniki badań jakie w Kawiarence Obywatelskiej przedstawiło RCWIP.

Kawiarenka Obywatelska, debata zorganizowana przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Jeleniej Górze, została podzielona na trzy moduły. W pierwszym z nich Łukasz Pęcherczyk podsumował badania, które zostały wykonane w ramach unijnego programu Mój Samorząd – Jelenia Góra.

Podobne z badań były prowadzone również w innych miastach w Polsce. W stolicy Karkonoszy o głos poproszono 500 mieszkańców. Ankiety były prowadzone m.in. telefonicznie. Wyniki pokazują, że mieszkańcy widzą potencjał miasta, chcą w Jeleniej Górze mieszkać. Twierdzą jednak, że wraz z utratą statusu województwa, Jelenia Góra stanęła w miejscu, a w odniesieniu do rynku pracy sytuacja się nawet pogorszyła.

Większość zmian zauważalnych w ciągu ostatnich trzech lat ankietowani odbierają pozytywnie, chociaż ich zdaniem wciąż dzieje się za mało. Ponad 37 procent badanych uznało, że w ciągu ostatnich trzech lat ogólna jakość życia w mieście poprawiła się, a 20 procent czuje jej pogorszenie. Niemal 80 procent pytanych uważa, że interesuje się sprawami miasta, a 85 procent respondentów czuje się za to miejsce odpowiedzialnymi.

Deklaracje nie przekładają się jednak na działania, bo niewiele osób aktywnie angażuje się w rozwój miasta. Mało jest osiedlowych rad, na konsultacje społeczne przychodzą nieliczni. Według pytanych przykładem dla innych mogą być natomiast stowarzyszenia: w Sobieszowie, Jagniątkowie czy Cieplicach.

Ciekawe wyniki pojawiły się w kwestii społecznego zaufania. Największym zaufaniem jeleniogórzan cieszy się Kościół (55,6 procent), duża część osób ufa też prezydentowi (50,9), a niewiele ponad 41 procent ma zaufanie do rady miasta. Badania wykazały, że w mieście brakuje też organizacji pozarządowych, które zdaniem ankietowanych są rozdrobnione, brakuje im nowych członków i wolontariuszy.

- Celem takich spotkań jest zwiększenie aktywności społeczeństwa. Chcieliśmy, by ci ludzie spotkali się, wymienili się pomysłami i poglądami. Przedstawiliśmy też wyniki badań, jakich dokonała firma z Sopotu w ramach projektu „Mój Samorząd – Jelenia Góra” dofinansowanego z programu Kapitał Ludzki. Pozytywnie zaskoczyło mnie zaangażowanie uczestników spotkania w trzeciej części. To była bardzo żywa i rzeczowa dyskusja – mówi Łukasz Pęcherczyk z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

W drugiej części spotkania o wynikach badań i pomysłach na zmianę obecnej sytuacji w Jeleniej Górze mówiła dr Maja Prudzienica, wolontariuszka KSON- u i kandydatka do rady miasta. Leszek Wrotniewski, kandydat na radnego oraz wiceprezes Jeleniogórskiego Forum Samorządowego mówił o historii i działalności JFS.

W trzeciej części natomiast głos zabrali uczestnicy kawiarenki, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa, cyklistów, Rady Młodych Wspólnego Miasta, animatorzy społeczni oraz działacze polityczni i inni. Żywa dyskusja trwała ponad godzinę. Mimo różnicy zdań w wielu poruszanych kwestiach, pojawiły się też wspólne wnioski: do rozwoju miasta potrzebna jest współpraca stowarzyszeń i mieszkańców oraz realne działanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group