Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Aktualności Jubileuszowy Zlot Chorągwi Dolnośląskiej Wiadomości z miasta 80 lat harcerstwa – zapraszamy na festyn Aktualności Radni zgodzili się na nowe mini–osiedle w Jeleniej Górze Artykuły sponsorowane Karpacz noclegi z klasą – miejsce, które łączy komfort z naturą Jelonka wczoraj Klęski i anomalie pogodowe na Śląsku w latach 1450–1570 112 Wypadek w nieczynnej kopalni 112 Kto podpalił foodtruck'a? Aktualności Budują hotel w centrum Jeleniej Góry Aktualności Jak stworzyć stronę internetową dla firmy w 2025: prosty poradnik krok po kroku 112 Pijany uciekał przed policją Aktualności Jeleniogórzanie pojechali na marsz do Warszawy Aktualności Crossowcy i quadowcy niszczą lasy Aktualności Zasłużeni medycy uhonorowani podczas jubileuszu szpitala Aktualności Szpital w Jeleniej Górze świętuje 25 lat Aktualności Hotel Sudety sprzedany Aktualności Jubileuszowy Zlot Chorągwi Dolnośląskiej Wiadomości z miasta 80 lat harcerstwa – zapraszamy na festyn Aktualności Radni zgodzili się na nowe mini–osiedle w Jeleniej Górze Artykuły sponsorowane Karpacz noclegi z klasą – miejsce, które łączy komfort z naturą Jelonka wczoraj Klęski i anomalie pogodowe na Śląsku w latach 1450–1570 112 Wypadek w nieczynnej kopalni 112 Kto podpalił foodtruck'a? Aktualności Budują hotel w centrum Jeleniej Góry Aktualności Jak stworzyć stronę internetową dla firmy w 2025: prosty poradnik krok po kroku 112 Pijany uciekał przed policją Aktualności Jeleniogórzanie pojechali na marsz do Warszawy Aktualności Crossowcy i quadowcy niszczą lasy Aktualności Zasłużeni medycy uhonorowani podczas jubileuszu szpitala Aktualności Szpital w Jeleniej Górze świętuje 25 lat Aktualności Hotel Sudety sprzedany
Czwartek, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 11358
Zalogowanych: 114
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Wychowanie czy demoralizacja

Niedziela, 7 czerwca 2009, 7:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 czerwca 2009, 10:14
Autor: Ania
REGION: Wychowanie czy demoralizacja
Fot. Ania
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Częstymi sprawcami czynów karalnych są… podopieczni ośrodków wychowawczych. Czy działanie tych placówek daje młodym szansę na socjalizację i powrót na drogę uczciwości?

Marian Masalski, dyrektor Zespołu Placówek Resocjalizacyjno – Wychowawczych w Szklarskiej Porębie tłumaczy, że w procesie wychowawczym popełnia się wiele błędów, a winić za to należy postępowanie sądu, który daje szansę małoletniemu przestępcy.

Osobę, która popełniła przestępstwo umieszcza się bowiem w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, zamiast w Zakładzie Poprawczym. W ten sposób młodemu człowiekowi wydaje się, że nikt mu nic nie zrobi, a w przypadku kolejnej wpadki trafi po prostu do ośrodka wychowawczego. Negatywnie wpływa to także na jego kolegów z placówki.

– Do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii powinny przychodzić dzieci, które są zagrożone demoralizacją, czyli głównie nieletni nie uczący się, z którymi nie potrafią poradzić sobie nauczyciele i pedagodzy w szkole. Tymczasem trafiają do niego często osoby, które popełniły już czyny karalne. Ze swojej strony staramy się jednak pracować ze wszystkimi i robić wszystko, żeby zdobyli zawód (w naszym przypadku to kucharz małej gastronomii) i zaczęli normalne życie – mówi Marian Masalski.

Obecni nieletni przestępcy to nie tylko dzieciaki kradnące pieniądze czy inne przedmioty. To osoby potrafiące pobić, a nawet spowodować zagrożenie życia swojego rówieśnika lub osoby dużo starszej. Często łączą się w grupy, siejąc spustoszenie w okolicy. Tutaj pojawia się pytanie po co w ogóle funkcjonują ośrodki wychowawcze, skoro i tak mali bandyci z nich uciekają i robią, co im się podoba? Wydaje się nierealne, żeby 15-letni chłopak czy dziewczyna, którzy nauczyli się już żyć w określony sposób, nagle zejdą na dobrą drogę. Są wychowani w taki i nie inny sposób, a ich dzieci najprawdopodobniej powielą błędy swoich rodziców.

Marian Masalski: – Trzy lata temu zdecydowaliśmy, że w naszej placówce będą przebywać jedynie chłopcy, bo z dziewczętami było często znacznie więcej problemów, a dodatkowo wpływały negatywnie na zachowanie kolegów. Potrafiły nawet namawiać do popełniania przestępstw. Ośrodek niestety nie posiada danych, ile osób kończących edukację w jego murach wychodzi na prostą i za bramą zaczyna normalne życie.

Rozrabiaki z ośrodków wychowawczych
Ostra jazda bez prawka
Na początku maja policjanci ze Szklarskiej Poręby zatrzymali kierującego samochodem marki Toyota. Prowadzący jechał tak, jakby był pijany. Nie zatrzymał się do kontroli. Policja zaczęła ścigać auto. Po około dwóch kilometrach, prowadzący i pasażer porzucili auto i uciekli. Udało się ich znaleźć po dwóch godzinach poszukiwań. Okazało się, że byli to chłopcy w wieku 16 i 17 lat, którzy uciekli z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno Wychowawczych w Szklarskiej Porębie. Toyotę ukradli spod wyciągu pod Szrenicą i postanowili sobie nią pojeździć. 17-latek trafił do policyjnego aresztu. Odpowie za kradzież z włamaniem za co grozić mu może nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Drugi ze sprawców został umieszczony w Policyjnej Izbie Dziecka w Legnicy.

Złodzieje spod Śnieżki
W drugiej połowie miesiąca swoimi złodziejskimi umiejętnościami wykazali się zaś 13-latek i jego starszy kolega. Okradli jeden z kiosków w Karpaczu, narażając właściciela na ponad tysiąc złotych strat. Ich łupem były słodycze, napoje i kredki. Policjanci po ustaleniu rysopisu sprawcy szybko dotarli do 13-latka, również wychowanka jednej z placówek wychowawczych w regionie. Chłopiec ten ma jeszcze na swoim koncie kradzież pieniędzy z jednego z warzywniaków pod Śnieżką. Obecnie ich sprawa jest rozpatrywana przez Sąd Rodzinny.

„Recydywa” małolata
Policjanci z Karpacza ustalili i zatrzymali 14-letniego ucznia jednego z ośrodków wychowawczych w regionie podejrzanego o kradzież z włamaniem do budynku jednorodzinnego w Karpaczu. W miniony poniedziałek chłopak wykorzystując nieobecność domowników włamał się budynku jednorodzinnego i ukradł przedmioty o łącznej wartości około 400 zł. 14-latek do tego budynku tego samego dnia wszedł dwukrotnie. Za pierwszym razem ukradł czapkę i czekolady, a za drugim aparat fotograficzny. Funkcjonariusze odnaleźli skradzione przedmioty na strychu innego z budynków w Karpaczu, gdzie 14-latek je ukrył. Chłopak był już wielokrotnie notowanych za podobne przestępstwa. Decyzją sądu rodzinnego za poprzednie czyny karalne trafił do Schroniska dla Nieletnich. Za popełnione przestępstwa kolejny raz odpowie przed sądem rodzinnym.

Sonda

Na kogo będziesz głosował(a) w drugiej turze wyborów?

Oddanych
głosów
1910
Rafał Trzaskowski
58%
Karol Nawrocki
30%
Nie idę w drugiej turze głosować
7%
Polityka mnie wcale nie interesuje
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Miał aż 1 promil za kierownicą
 
Aktualności
Kibice już zaczęli rozróby
 
112
Wypadek w nieczynnej kopalni
 
112
Kto podpalił foodtruck'a?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group