Wczoraj podsumowano pierwszy etap wspólnego projektu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wszystkie junkersy z budynku przy ulicy Elsnera 1 zniknęły w czerwcu. To był pierwszy z bloków, gdzie PEC i JSM rozpoczęły wymianę junkersów na urządzenia ciepłej wody, którą obecnie dostarcza PEC.
– To był najtrudniejszy krok, ludzie nie wiedzieli czego mogą się spodziewać i jak będzie przebiegała realizacja zadania. Mieszkańcy bali się też wzrostu kosztów utrzymania. Kiedy okazało się, że demontaż junkersów i montaż urządzeń, przebiega sprawnie i bez większej ingerencji w mieszkanie, a koszty utrzymują się na tym samym poziomie, ludzie zaczęli się do tej inwestycji przekonywać. Kiedyś to my musieliśmy namawiać lokatorów, teraz mamy już kilka podań o zorganizowanie w tej sprawie zebrania lokatorów – mówi Tadeusz Mroczek, zastępca prezesa Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.
Obecnie trwają ostatnie prace w dwóch budynkach przy ulicy Elsnera 5 i Paderewskiego 18, które zakończą się w najbliższą sobotę (16.10). Wówczas wykonane będzie niemal pięćdziesiąt procent planowanej inwestycji na bieżący rok. Do końca roku natomiast junkersy zostaną wymienione w pozostałych dziewięciu obiektach, w 195 mieszkaniach przy ulicy Transportowej 13, 13a, 15, 17, 21 a i b, 22, 24 oraz Zachodniej 6. W kolejnych latach junkersy zniknął ze wszystkich, 83 budynków JSM, łącznie z 5975 mieszkań.
– Staramy się rozszerzać zasięg ciepła systemowego w Jeleniej Górze, szczególnie w budynkach, które były dotychczas przez nas ogrzewane, ale nie posiadały dostępu do ciepłej wody. Docelowym zakresem porozumienia PEC – u z JSM jest wyposażenie w urządzenia do ciepłej wody 83 budynków, będących w zasobach Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. To zadanie zostało rozłożone na kilka najbliższych lat, i jak widać jest konsekwentnie realizowane – mówi Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze.
– W Jeleniej Górze jest o wiele więcej budynków bez ciepłej wody w zasobach prywatnych właścicieli czy innych spółdzielni. Jesteśmy oczywiście na nich otwarci i czekamy na ich deklaracje. Przeprowadziliśmy już kilka rozmów w tym temacie. PEC zapewnia dostawę ciepłej wody bez żadnych zbędnych formalności typu wydawania warunków technicznych, na własny koszt wykonuje roboty techniczne w obszarze węzła – dodaje prezes Latuszek.
PEC i Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa podpisały porozumienie o wymianie starych urządzeń w marcu. Największe korzyści płynące z inwestycji, jakie podkreślane są przez strony porozumienia, to bezpieczeństwo lokatorów i szeroko rozumiany komfort zamieszkiwania.
Zdaniem oferentów przede wszystkim wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa oraz na oszczędności wody. Junkersy nie są urządzeniami zbyt bezpiecznymi. Wymagają konserwacji, regulacji, jest w nich wybuchowy gaz. Z roku na rok mieszkania poprzez montaż plastikowych szczelnych okien i drzwi, są uszczelnione i często nie mają cyrkulacji powietrza. Wówczas może dojść do zaczadzenia tlenkiem węgla. Dodatkowo lokatorzy nie będą musieli spuszczać, jak w przypadku junkersów, kilkunastu litrów wody, żeby w kranach zaczęła płynąć ciepła ciecz.