Niedziela, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 5285
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wymiana sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych

Wtorek, 13 czerwca 2017, 7:08
Autor: UM JG (komunikat)
Z punktu widzenia kierowcy Jelenia Góra jest „upstrzona” sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach i co rusz samochód musi stawać przed czerwonym światłem. – To bardzo mylne wrażenie – prostują nas pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Skrzyżowań na których ruch jest sterowany światłami jest raptem niewiele ponad 40. Faktem natomiast jest, że w samym centrum miasta i na głównych ulicach osiedla Zabobrze jest ich zagęszczenie, ale – dla przykładu – w całych Cieplicach – raptem sześć.

Do sygnalizacji drogowej należy dodać też tzw. przejścia aktywne, to znaczy podświetlane małymi diodami sylwetki pieszego na znaku informującym o przejściu dla pieszych. Takich przejść mamy w mieście ponad 20, głównie na długiej ulicy Wrocławskiej, z zabudową mieszkaniową po obu stronach i w Cieplicach.

W Jeleniej Górze mamy 260 sygnalizatorów akustycznych, zapewniających bezpieczne przejście osobom niedowidzącym i niewidomym. Sporo. Ale spośród nich tylko część spełnia warunki nowego rozporządzenia w tej sprawie i bardzo wiele będziemy musieli szybko wymienić.

Nowe rozporządzenie bowiem zakłada dwie zmiany konstrukcyjne: głośnik nie może być wbudowany w komorze sygnalizatora, a musi być instalowany na zewnątrz, co zapewnia lepszą słyszalność, a po drugie – musi być emitowany inny, niż dotychczas dźwięk. Do tej pory był dozwolony wysoki, dźwięk, trochę „piszczący”, ale zdaniem inicjatorów zmiany za bardzo przypominał podobny, emitowany przez – dla przykładu – cofające ciężarówki. Nowy ma mieć inną częstotliwość i przypomina raczej kołatkę. Takich mamy obecnie niewiele ponad 40.

Koszt wymiany sygnalizatora, to ok. 740 zł, więc łącznie suma takich innowacji pochłonie sporą kwotę. Miejski Zarząd Dróg i Mostów, w pełnym porozumieniu z przedstawicielami organizacji ludzi niewidomych i niedowidzących określi harmonogramy wymiany tych urządzeń, żeby w miejscach newralgicznych nowe zostały zamontowane od razu, a sukcesywnie – zgodnie z weryfikowanymi potrzebami – będą przeinstalowywane kolejne.

Faktem jest, że autorzy rozporządzenia jednym cięciem pozbyli się też innego udogodnienia dla niewidomych – nie będą już dozwolone tzw. sygnały mówione, to znaczy – głos z komunikatem ”światło czerwone STOP”, czy „światło zielone – IDŹ”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
537
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
 
Pogodowo
Pogoda na święta "w kratkę"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group