Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Piotra, Tomasza
Czytających: 8696
Zalogowanych: 83
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyprawy bliźniaków zarchiwizowane

Środa, 28 lipca 2021, 7:01
Aktualizacja: 7:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wyprawy bliźniaków zarchiwizowane
Fot. Przemek Kaczałko
Bliźniacy Bolesław i Mieczysław Osipikowie przekazali do Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze zbiory zdjęć, artykułów prasowych i inne pamiątki z rowerowych wypraw. Cenne artefakty mówią nie tylko o pasji braci, ale również pokazują jak przez 60 lat zmieniały się miejsca, które odwiedzali.

Jak opowiadają bracia, ich rowerowa pasja rozpoczęła się, gdy oszczędzali pieniądze w ramach Szkolnej Kasy Oszczędności, a rodzice dołożyli im brakującą kwotę do zakupu pierwszych jednośladów.

Najpierw były to wycieczki po naszych okolicach, następnie Zielona Góra, Wrocław, Legnica i wiele innych miejscowości. Z czasem wybieraliśmy się po całej Polsce i w Europę - powiedzieli bliźniacy, którzy podróżują od 11. roku życia i przez ten czas zjechali w sumie ponad pół miliona kilometrów.

Większość dystansu pokonał Bolesław Osipik, któremu zdrowie dłużej pozwalało na wymagające wyprawy.

Zjechałem całą Polskę wzdłuż i wszerz, a także Czechy, Niemcy, Belgię, Holandię, Austrię, Słowację, Grecję i Ukrainę - powiedział B. Osipik, który dalekie podróże zakończył w 2015 roku, ale to nie znaczy, że odstawił rower. Bracia nadal są stałymi gośćmi zlotu bliźniaków i seniorów w Czarnkowie, udzielali wielu wywiadów mediom lokalnym i zagranicznym, byli goszczeni przez włodarzy miast i doczekali się tytułu Rowerowych Ambasadorów Jeleniej Góry.

Kierownik archiwum przyznaje, że przekazane zbiory mają dużą wartość poznawczą.

To bardzo bogaty zespół - obrazując, zbiory braci Osipików zajmują 1,2 metra półki. Ma to wielkie znaczenie poznawcze, ponieważ znakomita część to fotografie. Panowie od lat jeżdżąc po Polsce i Europie zawsze mieli przy sobie aparat - powiedział Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddziału w Jeleniej Górze. - To ma ogromna wartość dla miasta. Daje nam to obraz miejsc, których już nie ma, albo się zmieniły. Zdjęcia są opisane - twórca, miejsce, data i co się na nich znajduje - dodał I. Łaborewicz.

Twoja reakcja na artykuł?

16
89%
Cieszy
2
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
363
Tak
21%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
79%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czemu Musk chce być blisko Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora
 
Aktualności
Zginęła w Sobieszowie
 
Aktualności
Dom Różyckiego w Zachełmiu – tu muzyka rodziła się na nowo

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group