Wernisaż, podczas którego referat wygłosili Robert Andrzejewski oraz dr hab. Zbigniew Piepiora odbył się kilka dni temu.
Na wystawie, która została zorganizowana dzięki uprzejmości Danuty Piepiory, prezentowane są dokumenty i fotografie z archiwum Roberta Andrzejewskiego przedstawiające dokonania Władysława Knychały. Wystawę można oglądać za darmo do końca kwietnia br. od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-18:00.
Władysław Knychała ps. "Węgier" urodził się w 1890 roku. W wieku 15 lat przystąpił do tajnej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej Frakcja Rewolucyjna w Częstochowie. Na początku działalności zajmował się kolportażem nielegalnej prasy, ulotek, inkasował składki na działalność konspiracyjną. W 1906 roku został wyznaczony do bojówki PPS jako czynny członek tzw. szóstki. 3 marca 1908 roku aresztowany i oskarżony o postrzelenie agenta carskiej tajnej policji. Wyrokiem sądu w grudniu 1908 roku został skazany na 4 lata katorgi i wieczne osiedlenie na Syberii. Myśląc cały czas o powrocie do ojczyzny, w momencie wybuchu I wojny światowej i wykorzystując fałszywe dokumenty wstępuje ochotniczo do carskiego wojska. W listopadzie 1914 roku przybywa w okolice Kielc, gdzie na froncie pod Nowym Korczynem zostaje ranny. Po wyleczeniu ran wiosną 1915 roku zostaje przeniesiony na front w Karpatach. gdzie świadomie dostaje się do austriackiej niewoli. W sierpniu 1916 roku wraca do Częstochowy. W tym mieście w listopadzie 1918 roku bierze czynny udział w akcji rozbrajania Niemców i zabezpieczania mienia Państwa Polskiego. Postanowieniem prezydenta RP z dnia 16 marca 1937 r. Władysław Knychała został odznaczony Krzyżem Niepodległości za pracę w dziele jej odzyskania.
Przez okres międzywojenny i okupację niemiecką był pracownikiem węzła kolejowego w Częstochowie. W 1946 roku został skierowany do pracy w PKP Jelenia Góra, gdzie pracował do emerytury. Zmarł w 1966 roku.